Galaxy Note 7'nin neden patladığı netleşti! | Pc Webim
Ana Sayfa » Teknoloji » Galaxy Note 7’nin neden patladığı netleşti!
Teknoloji

Galaxy Note 7’nin neden patladığı netleşti!

Açıklanan yeni raporlara göre, Galaxy Note 7 cihazının neden dolayı patladığı artık netleşti.

Açıklanan yeni raporlara göre, Galaxy Note 7 cihazının neden patladığı artık netleşti.

Galaxy Note 7 model cihazlarının patladığını bilmeyen yoktur. Nedeni ise çok uzun zamandır araştırılmıştı ancak net bir cevap bulunamamıştı. Ancak yeni açıklanan rapora göre cihazların neden dolayı patladığı artık netleşti.

Galaxy Note 7 bataryaları ciddi anlamda sorunlu olduğunu biliyoruz. Lityum kobalt okssitten yapılmış olan ‘pozitif’ bir tabakayı ve grafitten yapılmış negatif bir tabakayı ayırmak için elektrolitlerle harmanlanan bir çift polimer tabakasından oluşuyordu. İki katman birleşince elektrolitler ısındı ve haliyle cihaz patladı. Sorun aslında batarya tasarımındaydı.

Rapora baktığımız zaman zaten pili sıkıştırmak, pozitif ve negatif katmanlar birbirine baskı yapacak bu durumda patlama oluşacak. Samsung cihazın daha ince olması için bataryayı bir nevi sıkıştırmıştı. Sıkıştırma cihaza sıkıştırma değil batarya tasarımındaki sıkıştırmadan kaynaklı olduğunu belirtelim. Samsung sıkıştırma sonucu patlamayı hesaba katmayınca olan oldu zaten.

Neticeye baktığımızda 5 milyon Note 7 model cihaz geri çağırıldı. 5 milyar dolarlık bir gelir kaybı olunca Samsung için kara günler başladı. Samsung artık batarya konusunda daha hassas olacağı düşünülüyor. Hemde tüm firmalara göre…

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap