Mail Hesaplarının Güveniği İçin Neler Yapılabilir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Mail Hesaplarının Güvenliği İçin Neler Yapılabilir ?
İnternet

Mail Hesaplarının Güvenliği İçin Neler Yapılabilir ?

Bu yazımızda, son zamanlarda oldukça artan  sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesiyle ilgili alabileceğimiz güvenlik önlemlerinden bahsedeceğiz.

Sosyal medya hesabı oluştururken bir adet mail adresi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Üyelik sistemi bulunan her sitede mail adresine gerek vardır. Demek ki burada en önemli husus mail adresinizin güvenliğidir. Mail adresinizi kaptırırsanız sosyal medya hesaplarınız, tüm üye olduğunuz  siteleri ele geçirebilirler. Merkez nokta mail adresi olduğu için mail adresinizi en iyi şekilde korumalısınız.

Şifrenizi Karışık Yapın

Şifrelerinizi oluştururken doğum tarihi, telefon numarası, sadece harf olan veya sadece rakam olan şifreler oluşturmayın. Örneğin; denemesifre yerine deneme123sifre156 gibi şifreler oluşturun. Bundan da güvenlisi büyük-küçük harf kullanın, noktalama işaretleri kullanın. Örneğin; Deneme123+SifrE-/45 gibi. Bu şifrenin kırılması yıllar alabilir. Zor şifre seçmek oldukça işinize yarayacaktır.

Gizli Soru Cevaplarını Doğru Girmeyin

Mail adresi oluştururken karşımıza Gizli sorunuzu seçiniz  ve buna cevap verinin kısımları çıkmaktadır. Bu sorulara kesinlikle doğru cevaplar vermeyin. İlk evcil hayvanınızın adı nedir ? gibi bir soruya Toni demek yerine computer, ayna vb. gibi yanlış cevaplar verebilirsiniz. Unutmayın eğer doğru cevaplar verirseniz sizi yakından tanıyan birisi hesabınızı ele geçirebilir.

Alternatif Mail Adresi Belirleyin

Alternatif bir mail adresi belirlemenizi öneririz. Hesabınızın calınması durumunda alternatif mail adresiniz sayesinde şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Telefon Numaranızı Ekleyin

Kayıt olurken telefon numaranızı da ekleyebilirsiniz. Hesabınızın ele geçirilmesi durumunda şifreniz cep telefonunuza gelecektir. Telefon bu durumda iyi bir yardımcıdır.

* Unutmayın bu adımlardan en önemlisi iyi bir şifre belirlemek. 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap