VoLTE Nedir, VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır ? | Pc Webim
Ana Sayfa » MobilTeknoloji » VoLTE Nedir, VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır ?
Mobil Teknoloji

VoLTE Nedir, VoLTE Ayarları Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde 4.5G kullanılmaya başlandığından itibaren mobil internet teknolojisinde çok büyük gelişmeler gözlenmeye başlandı. Her geçen gün yeni servisler kullanılarak teknoloji meraklılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu yazımızda 4.5G ile hayatımıza giren VoLTE hakkında bilgiler vermeye çalışarak VoLTE nedir ve ayarları nasıl yapılır sorularına cevap vereceğiz.

VoLTE yani Voice Over LTE servisi aynı anda veri ve ses kullanımını mümkün kılan ve HD kalitede telefon görüşmelerine imkân veren 4.5G teknolojisinin bize getirdiği en büyük yeniliklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Şu an için bütün operatörlerin desteklediği VoLTE için telefonunuzun en güncel Android veya iOS sürümüne sahip olması ve telefonunuzun VoLTE özelliğini desteklemesi şarttır. VoLTE servisi ücretsiz olup VoLTE ile telefon görüşmesi yaptığınızda mevcut konuşma paketinizden harcarsınız ve ekstra ücret ödemezsiniz.

VoLTE ne işe yarar?

VoLTE servisi etkinleştirildiği zaman HD kalitede telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Bu sayede kalabalık bir ortamda veya yoğun gürültünün olduğu bir yerde arka plan seslerinden bağımsız olarak rahat bir görüşme yapabiliyoruz. Ayrıca telefon bekleme süresi bu servisle önemli ölçüde azalıyor. VoLTE servisi, hem ses hem de veri kullanımını aynı anda sunabilen bir teknoloji olduğu için herhangi bir görüşme anında kesintisiz internet erişimi sağlamanızı sağlar. Bu sayede internet bağlantınızı kesintisiz sürdürebilirsiniz.

Eğer VoLTE hizmeti almak istiyorsanız öncellikle VoLTE desteği olan telefonlardan birisine sahip olmanız gerekmekte. Telefonunuz eğer son dönemlerde çıkan telefonlardansa VoLTE desteği olacaktır ama operatörlerin VoLTE özel sayfalarından bakarak telefonunuzun VoLTE servisini destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz.

VoLTE nasıl aktif edilir?

VoLTE teknolojisini destekleyen telefonlardan birisine sahipseniz VoLTE aboneliği başlatmanız gerekli. Bunun için Turkcell aboneleri HDSES yazıp 2200’a sms atarak, Turkcell Hesabım uygulamasını kullanarak veya 532 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak VoLTE hizmetini aktif hale getirebilirler. Türk Telekom aboneleri ise VOLTE yazıp 5555’e sms atarak aktif hale getirebilirler. Vodafone aboneleri için ise 4.5G aktif olması yeterlidir, ayrıca bir işlem yapmanız gerekmez.

VoLTE ayarları nasıl yapılır ?

Eğer Android işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız her telefon için farklı işlemler yapmanız gerekmekte. Öncelikle cihazınızda LTE yani 4.5G özelliğinin açık olması gerekmekte. Ayarlar attığınız mesajlar sonrası otomatik olarak yüklense de sizin Ayarlar menüsünde Arama ayarları menüsünde VoLTE veya HD+ görüşme özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Eğer iOS işletim sistemli telefonunuzda iPhone VoLTE Ayarı yapmak isterseniz Ayarlar menüsünden Hücresel menüsünü açın ve Seçenekler menüsünü işaretleyin. Burada LTE’yi Etkinleştir seçeneğine gelin ve Ses ve Veri olarak ayarları tamamlayın.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap