Neden SSD Kullanmalıyız ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Neden SSD Kullanmalıyız ?
Bilgisayar

Neden SSD Kullanmalıyız ?

SSD’ler veri okuma ve yazma sırasında sabit disklere kıyasla çok daha hızlı sonuç veriyor. Sabit diskler mekanik esaslı sürücülerdir, yani bir nevi pikap gibi işledikleri için en ufak veri yazılırken ya da okunurken kafanın istenen konuma gitmesi ve plakanın istenen hıza ulaşması zaman alır. 

HDD

Bilgisayarınız bir dosya ararken ya da kaydederken kafaların dosya konumunda fiziksel olarak ulaşması gerekiyor. Bitlere bölünmüş veriler farklı yerlerde olunca yüzeydeki rastgele erişim hızı çok düşüyor. SSD’de hareketli parça yok, dijital fotoğraf makinenizdeki SD kartta olduğu gibi sadece flash bellekler var. Dolayısıyla SSD’ler veri okuma ve yazma işlemini oldukça kısa sürede tamamlar. SSD’ler sayesinde bilgisayarınız çok daha hızlanır, bilgisayarı başlattığınızda önyükleme sırasında kullanılan farklı konumlarda yüzlerce windows uygulaması SSD sayesinde kısa sürede tamamlanır. SSD sayesinde 1-2 dakikada açılan bilgisayarlar saniyeler içerisinde açılabilir.

Uygulama ve programlar için de bu durum geçerli. SSD ile başlatılan uygulama veya programlar her zaman daha hızlı açılır.

Yapılan bir teste göre 500 GB kapasiteli sabit diski 120 GB’lık SSD ile değiştirdiler ve windows 7’nin açılış hızı 91 saniyeden 32 saniyeye düştü. Farklı görebiliyor musunuz ?

SSD’nin tek avantajı hız da değil. SSD’ler aynı zamanda serin, sessiz, güç tüketimi düşük ve arızalanma riski çok az.

SSD 1

Dezajantajları Neler ?

Herkesin tahmin ettiği gibi sorunumuz fiyat . SSD’ler oldukça pahalı en idealleri 120 GB’lık olanları. Eğer masaüstü kullanıcısıysanız 120 GB’lık SSD’nin yanında 500 GB’lık sabit diskinizi de kullanabilirsiniz ama dizüstü bilgisayarlarda sadece 1 adet sabit disk yuvası bulunuyor bunum yerine de SSD taktığınızda dizüstü bilgisayarlarda büyük derecede kapasite sorunu olacaktır. Bu yüzden alacağınız SSD kapasitesi cebinize zorlayabilir.

*Windows 7’den eski bir işletim sisteminde SSD terfisi mümkün olmayabilir. Ayrıca bilgisayarınız 5 yıldan eskiyse SSD terfisinde sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

1 yorum

  • iyi günler bilgisayarınız 5 yıldan eskiyse ssd terfisinde sorunlar yaşarsınız yazmışsınız? Ne gibi sorunlar yaşarız?Lütfen bilgilendirirmisiniz?