Windows Critical_Process_Died Sorunu – Pc Webim
Hata Çözümleri

Windows Critical_Process_Died Sorunu

Bilgisayarınızı açtınız ve karşınıza tak diye Critical_Process_Died Mavi Ekran Hatası geldi. Bilgisayarınız sürekli yeniden başlatılıyor ve aynı hatayı vermeye devam ediyor. Yapmanız gerekenleri bu yazımızda anlattık.

Critical_Process_Died Hatası Neden Alınır ?

Bu hatayı bir çok nedenden dolayı alabilirsiniz. Bunlar;

 • Bozuk Aygıt Sürücüleri
 • Bozuk Windows Kayıt Defteri
 • Hasarlı Sistem Dosyaları
 • Kötü RAM
 • Kötü ya da Hatalı bir Sabit disk/SSD

olabilir.

Critical_Process_Died Hatasını Düzeltmek İçin Yöntemler

Yöntem 1: Aygıt Sürücülerini Güncellemek

Aygıt sürücülerini güncellemek işe yarayabilir. Ama bir saniye! Bilgisayarı başlatamıyorum ki ? Hiç panik yapma bilgisayarı güvenli modda başlatarak Aygıt Sürücülerini güncelleyebilirsin. Dur tahmin edeyim güvenli modda nasıl başlatılır bilmiyorsun.

Bilgisayarı Güvenli Modda Başlatmak İçin;

 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve açılırken Shift+F8 tuş kombinasyonunu uygulayın.
 • Daha sonra Sorun Gider‘i tıklayın ve Windows Başlangıç Ayarlarını göreceksiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

Güvenli mod başlatma

Bilgisayarı yeniden başlatın ve güvenli modla başladığı zaman Windows + X tuş kombinasyonunu uygulayarak Aygıt Yöneticisine girin.

Şimdi yapmanız gereken Sarı renkte ünlem işareti bulunan sürücülere sağ tıklayıp güncellemek. Eğer sarı ünlemli sürücü yoksa demek ki sorun sürücülerde değilmiş.

Yöntem 2: Windows Kayıt Defterini Onarın

Kayıt defteri nedir nasıl temizleniz

Eğer hala mavi ekran hatası alıyorsanız hata kayıt defteri girdilerinden kaynaklanıyor olabilir. Peki ben kayıt defteri girdilerini nasıl onarabilirim dediğini duyar gibiyim. Bu işlemi el ile yapmak uzun sürer  buradaki program sayesinde kayıt defteri girdilerinin sorunlu olanlarını bulup düzeltebilirsin.

Yöntem 3: Hasarlı Sistem Dosyalarını Düzeltmek

Bu işlemi yapmak için;

 • Başlat‘ı açın arama yerine Cmd yazıp yönetici olarak başlatın.
 • Siyah kod ekranı açıldıktan sonra buraya sfc /scannow komutunu yazın.
 • Sonra arkanıza yaslanın ve 10-15 dk işlemin bitmesini bekleyin.

Yöntem 4: Geri Yükleme Noktasını Kullanın

Bilgisayarı güvenli modla başlatıp sistemi eski bir tarihe geri yüklemek en etkili sonuç verecek çözüm yollarından birisidir diyebilirim. Zaten bu gibi durumlarda kullanıcılar direk olarak sistem geri yükleme yaparak bir çok sorunlarından kurtulabilmektedirler.

Yöntem 5: Bilgisayarınızı Formatlayın

format

Yukarıda anlatmış olduğumuz 4 yöntem de işe yaramıyorsa bu sistem iflah olmaz, bilgisayarınızı formatlayın. En temizi kafanız rahatlar.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

6 Yorumlar

 • Hocam dediklerinizi yaptım düzelmedi format attırdım WOT isimli oyunda alıyordum bu hataları gene alıyorum sistem yetersiz diyecegim 8 GB RX 470 EKRAN KARTI İ5 6. İŞLEMCİ 8 GB RAM sistem 1 yıllık daha aynı oyunda yine hatalar alıyorum geçenlerde 117 fps alırken full ayarlarda 60 fps almaya başladım ekran kartının tozunu alınca ne hikmetse 119 olarak geri döndü 😀 oyun agır üstüne ben HD sürümünü indirdim dahada agır oldu sizce sorun nedir oyundamı sorun ?

 • Daha 2 gün önce lenovo 310 ideapad laptop aldık. Ilk açtığımızda masaüstünü görmemiz neredeyse 3 dakika buluyordu. Pencere hemen acmiyordu interneti ve sayfaları hemen acmiyordu. Antivirüs mcfree yüklüydü ondan mı acaba diye onu kaldırdım sistemi fabrika ayarlarına döndürmek istedim recovery tuşu ile yükledi ama yeniden başlat dediğimde sürekli lenovo yazısından ileri gitmiyor sonra da bu hatayı veriyor. Kendini yeniden açıp durdu sonra da kapandı. Cihazı iade etmek istesem edebilir miyim format atmaya çalıştığım için sorun çıkarmı bilmiyorum ya da servise mi gönderelim. Yepyeni laptopta neden böyle olabilir.

 • Merhabalar dediğiniz her seçenekde aynı sayfaya yönledirip res atmaya çalışıyor biosda hdd gözükmemeye başladı , hdd bozulmuş olabilir mi ( Seagate barracuuda 320 gb 7200 rpm )