Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir ?
İnternet

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir ?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi özellikle de internet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte birçok yenilikler ortaya çıkmaya başladı. Akıllı adını verdiğimiz birçok sistem artık hayatımıza girmiş durumda. Bu durum ise daha büyük bir yenilik olacak Nesnelerin İnternetini(IOT) haber verir durumda. Bu yazımızda sizler için Nesnelerin İnterneti kavramını basitçe özetlemeye çalışacağız.

1999 yılında Kevin Ashton tarafından ortaya atılan Nesnelerin İnterneti kavramı en kaba tabiri ile bütün cihazların internet üzerinden birbiri ile haberleşebilmesi ve konuşması anlamına gelir. Biraz daha iyi bir tabirle ise belirli bir haberleşme protokolü içerisinde birçok nesnenin birbiri ile iletişim halinde olması ve belli bir senkronizasyon ve uyum ile çalışması anlamına gelmektedir. Yani denilebilir ki uzaktan kontrol ile artık her şey kolayca yönetilebilecek ve yönlendirilebilecektir.

Peki, bu kavram hangi tür nesneleri kapsamaktadır?

Buna bir cevap vermek gerekirse akıllı sınıfına sokabileceğimiz internet bağlantısı olan her cihaz bu kavramın içerisinde olacaktır. Çalar saatimiz, kahve makinemiz hatta klima ve perde sistemlerimiz bile Nesnelerin İnterneti kavramında yer alacaktır. Daha büyük ölçekli düşünürsek fabrikalardaki tüm aletler bu sınıfa dâhil edilebilir.

Bu duruma bir örnek verilmesi gerekirse; bir fabrikada üretim yapılması gerekiyor ve siz onu önceden programladınız. Makineler birbiri arasında veri alışverişi yaparak hangi hızda çalışmaları gerektiği veya ham maddeden çıkan sıkıntıdan dolayı gecikmeleri insan kontrolü olmadan düzenleyebilecekler.

Başka bir örnek verilmesi gerekir ise sabah uyandığınız saatin kaç olacağını veya kaçta yola çıkmanız gerektiğini sizin için hesaplayan bir sistemi düşünün. Siz daha evden çıkmadan trafiği tahmin eden, her türlü risk hesaplamasını yaparak sizi mükemmel zamanı yaşatan sistemi hayal edin. İşte bu Nesnelerin İnterneti.

Elbette bu gibi bir uygulama hayatımızı her yönden kolaylaştırabileceği gibi ciddi anlamda zor duruma da sokabilir. Nesnelerin İnterneti ile sosyal durumumuz ve günlük rutinimiz istemediğimiz kişilerin ellerine geçebilir. Uzaktan kontrol yöntemi ile kullandığımız eşyalara veya bizlere ciddi zararlar verme imkânı doğabilir veya karmaşaya yol açabilir.

Daha hayatımızda yeni bir kavram olan Nesnelerin İnterneti, her geçen gün daha da gelişecek ve hayatımızın merkezine girecektir. Teknoloji ile kalın.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap