BIN Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » BIN Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?
Bilgisayar

BIN Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

Başta oyun severler olmak üzere büyük boyutlardaki dosyalarla çalışmak durumunda kalan kişiler, bu yazımızı etraflı bir şekilde inceleyebilirler. Çünkü bin dosyası açma ile ilgili detaylı paylaşımlarda bulunacağız. Bilindiği üzere yüksek boyutlu dosyaların paylaşılması ve onlar üzerinden işlemlerin yapılması oldukça zordur. Bu nedenle büyük boyutlu verilerin daha rahat bir şekilde taşınması, işlenmesi ve kullanılması gibi amaçlarla sıkıştırılması ve boyutunun küçültülmesi tercih edilmektedir. Böylece özellikle aktarımı daha rahat olacaktır. Kullanılacağı zaman ise belli başlı programlar vasıtasıyla bu dosya açılarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde sıkıştırılan dosyaların uzantısı ise genellikle bin olmaktadır.

 

Bin Dosyası Nedir?

Bin dosyası açma konusuna girmeden evvel “Bin dosyası nedir?” konusunu biraz daha detaylandıralım. Açılımı “Binary” olan bin dosyaları en genel amacıyla sıkıştırma yapmak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı yazılımlar vasıtasıyla farklı amaçlar için de kullanılabilir. Yani genel anlamıyla sıkıştırma amacıyla kullanılsa da farklı amaçlara hizmet etmesi için de tercih edilebilmektedir. Bu sıkıştırma işlemleri de genel olarak yedekleme amaçlı alınan imajlarda tercih edilmektedir. Bu nedenle bu tür dosyaların kullanılabilmesi için bazı programların kurulup kullanılması elzemdir.

Bin Dosyası Nasıl Yapılır?

Bir dosyayı bin uzantılı bir belge yapabilmek için, ek olarak mevcut bin dosyasını açmak için kullanılan programlara ihtiyaç vardır. Bu alanda hem Windows hem de macOS işletim sistemleri için geliştirilmiş pek çok program bulunmaktadır. Gelin hep birlikte hem bin dosyası açma, hem de bin dosyası oluşturma amacıyla kullanılan bu programların önde gelenlerine bir göz atalım.
Windows tabanlı işletim sistemleri için kullanılabilecek programlara örnekler;
• Roxio Creator NXT 3: Bu program bin uzantılı dosyaları oluşturma, var olanları açma, DVD ye yazma, videoları sıkıştırma, düzenleme ve slayt hazırlama gibi pek çok iş ve işlemleri birlikte yapabilmektedir.
• MagicISO: Bu program vasıtasıyla başta bin uzantılı dosyalar olmak üzere iso vb dosya türlerini de oluşturup açabilirsiniz. Bu program aracılığıyla açılmak istenen bin dosyalarını açıp istenilen bir klasöre çıkarılabilirsiniz.
• PowerISO: Bu program Bin dosyası açma amacıyla en çok tercih edilen programların başında gelmektedir. Bu programın çokça tercih edilmesinin sebeplerinin başında ise hem kullanım kolaylığına sahip olması hem de Türkçe olması gelmektedir. Herhangi bir kullanıcı dahi çok kolay bir şekilde istediği bin dosyasını birkaç adımda bu program yardımıyla rahatlıkla açabilecektir. Bu program bin uzantısının yanı sıra iso, nrg, cdi ve daa gibi daha pek çok dosya türlerini de desteklemektedir.
• UltraISO: Bu program da tıpkı diğer bahsedilen programlarda olduğu gibi başta bin dosyaları olmak üzere pek çok sıkıştırılmış dosyaları oluşturma ve açma amacıyla kullanılabilmektedir.
MacOS tabanlı işletim sistemleri için kullanılabilecek programlara örnekler;
• Roxio Toast 12: Son yıllarda yaygınlaşan macOS işletim sistemli bilgisayarlar için en çok tercih edilen bin dosya açma programı olarak ün kazanmıştır. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır.
• NTI Dragon Burn 4: Bu program da tıpkı Roxio Toast 12 gibi başta bin dosyaları olmak üzere mac ortamında hazırlanan arşivlerin ve imajların oluşturulması/ kullanılması amacıyla tercih edilmektedir.

BIN Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır [Videolu Anlatım]?

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap