İlk Uzaya Çıkacak Türk: Halil Kayıkçı | Pc Webim
Ana Sayfa » Teknoloji » İlk Uzaya Çıkacak Türk: Halil Kayıkçı
Teknoloji

İlk Uzaya Çıkacak Türk: Halil Kayıkçı

İTÜ Uzay Mühendisliği bölümünü okumakta olan ve uzaya gitmesi beklenilen ilk Türk olan Halil Kayıkçı, uzay yolculuğu için tedirgin olmadığını, İstanbul’da yaşamanın daha tehlikeli olduğunu belirtti

İTÜ Uzay Mühendisliği bölümünü  okumakta olan ve uzaya gitmesi beklenilen ilk Türk olan Halil Kayıkçı, uzay yolculuğu için tedirgin olmadığını, İstanbul’da yaşamanın daha tehlikeli olduğunu belirtti.

Uzaya çıkma hayalleri neredeyse gerçekleşecek Halil Kayıkçı, ilk önce İTÜ Uzay Mühendisliği bölümüne yerleşerek ve sonra bir şirketin düzenlediği çekilişe katılarak, Türkiye’deki ilk 3 kişi arasında girerek kendini kanıtladı. NASA‘nın 60 ülkeden toplam 107 kişi için düzenlediği 1 haftalık eğitimden sonra uzay yolculuğu biletini alan tam 23 kişiden biri olmayı başaran Halil Kayıkçı, İstanbul‘da yaşamanın uzay yolcuğundan daha tehlikeli olduğunu söyleyerek korkmadığını  gösterdi.

uzay

Halil Kayıkçı Konuştu!

%98 ya da 99 ihtimalle Karayip’lerdeki Churasan adasında bulunan uzay limanından uzay aracımıza bineceğiz. Aracımız iki kişilik olacak, benim görevim ise co-pilotluk. Herkes bana ‘korkuyor musun, ya başına bir şey gelirse?’ diyor fakat ben İstanbul’da yaşamanın daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum” şeklinde bir açıklamadan bulunan Kayıkçı, uzay yolculuğuna kabul edilmenin hikayesini de şu şekilde anlattı:

Bir gün dersteyken arkadaşım ‘Bir şirket uzaya turist gönderiyormuş’ dediğinde içimden ‘O kişi neden ben olmayayım?’ diyerek harekete geçtiğim ve  katıldığım çekiliş sonrası Türkiye’de ilk 3 kişi arasına girmeyi başardım. NASA’nın verdiği eğitimi de tamamladıktan uzaya çıkacak 23 kişiden biri oldum.

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap