Hacker Kimdir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Hacker Kimdir ?
Bilgisayar

Hacker Kimdir ?

Hacker Bilgisayar sistemlerinin detaylarını öğrenmekten zevk alan, donanım ve yazılımların yapabileceklerini geliştirebilen kişidir.

Fakat gerek “Hack” fiilinin Türkçe karşılığı olan doğramak gerese bize Türkçe olarak haklamak fiilini çağrıştırmasından dolayı ve her türlü bilişim suçu işleyen kişi hakkında hacker tabiri kullanılması yüzünden aklımızda sanki kötü kişi Hacker iyi olan ise Güvenlik uzmanı gibi bir algı oluşmaktadır.

Bu sebeplerden ötürü Hacker denince akla veri çalan, tehdit eden, çevresini kandıran zararlı kişi gelmektedir.

İşte bu yanlış algıyı düzeltmek için hacker kelimesinin tarihçesine ve nerde ne zaman kullanılmaya başlandığına göz atalım.

Hacker Kelimesi’nin Tarihi

Hacker kelimesi ilk 1960’lı yıllarda MIT üniversitesi laboratuarlarında bir yazılım ve sistemin yapabileceklerini ileriye taşımak anlamında kullanılmaya başlandı. MIT üniversitesi günümüzde kullandığımız bilişim teknolojilerinin neredeyse çoğunu keşfeden ve geliştiren kurumdur.

O zamanlar’da Fortran’da yapılan yazılımları geliştiren araştırma görevlilerine verilen isim “Hacker”dı. Ve bu ismin çıkış kaynağı olan MIT Üniversitesi Hacker tam kelime anlamını açıklarken aşağıda belirtilen cümleleri kullanmaktadır.

“Hacker: Bilgisayar sistemlerinin detaylarını öğrenmekten zevk alan, donanım ve yazılımların yapabileceklerini geliştirebilen kişidir.”

İlk başlarda yukarıda bahsedilen anlamlarda kullanılan “Hacker” ifadesi zaman içinde değişime uğramış günümüzde artık bilişim dünyasında zararlı işler yapan kişilere verilen ad gibi algılanmaktadır.

hacker

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap