Excel'de bozulan dosya nasıl kurtarılır ? | Pc Webim
Ana Sayfa » BilgisayarYazılım » Excel’de bozulan dosya nasıl kurtarılır ?
Bilgisayar Yazılım

Excel’de bozulan dosya nasıl kurtarılır ?

Yaşamımızın her alanında kolaylık sağlayan bilgisayarlar ve onun içindeki çeşitli programlar artık bizim için vazgeçilmez bir hal almıştır. Hesap tablosu konusunda da bizlere yardımcı olan program ise excel’dir. Excel bize, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabilme konusunda hem zamandan kazanç hem de kolaylık sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda dosyaları yanlış kaydetme, virüs bulaşma gibi durumlarından güvenli bir şekilde saklayamayız. Sizlere bu yazımızda Excel dosya kurtarma hakkında bilgi vereceğiz.
Excel dosya kurtarma genellikle Excel çalışma sayfasını düzenlediğiniz sırada, değişiklikleri kaydetmeden önce dosya yanlışlıkla bozulabilir. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyledir;

  • Dosya menüsünden ‘ ı tıklayın ve düzenlediğiniz dosyanın adını seçin.
  • Daha sonra Aç ve Onar’ ı seçtikten sonra dosya kendisini otomatik olarak kurtaracak ve onaracaktır.

Jreo110HC0j1AwSwMpmQ

M6L1PuBmPo4QKmEkSElU

Bunun yanı sıra Excel dosya kurtarma da size kolaylık sağlayacak bir yöntem daha vardır. Belirli aralıklarla otomatik kurtarma dosyası oluşturarak da dosyanızı güvence altına alabilir ve bozulduktan veya yanlışlıkla silindiğinde kolaylıkla ulaşım sağlamanızda sizlere yardımcı olacaktır.

İlk olarak Excel’de Dosya’ yı seçip daha sonra da Seçenekleri tıklayın.

Kaydet kategorisini seçtikten sonra “Otomatik kurtarma bilgilerini kaydetme sıklığı” kutusunu işaretleyin ve belgenizin önemine ve de sizin isteğinize bağlı dakika sayısını girin. Bizim girdiğimiz dakika sayısı 5’dir.

Daha sonra Otomatik kurtarma dosyası konumu kutusuna kurtarma dosyasını kaydetmek istediğiniz konumu giriyorsunuz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu daha var.

Otomatik kurtarma’ yı yalnızca bu çalışma kitabı için devre dışı bırak onay kutusunun işaretli olmadığından emin olmalısınız. Çünkü işaretli olduğu takdirde çalışmanızın kurtarılması mümkün olmamaktadır. Yapmanız gerekenler bunlardan ibaret olmaktadır.

qO0ivTWnUi8hQptN7V15

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap