Native Client Nedir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Native Client Nedir ?
İnternet

Native Client Nedir ?

Günümüzde tarayıcınız üzerinden erişebildiğiniz web uygulamalarının gücü ve performansıyla bilgisayarınıza yüklenerek çalışan masaüstü uygulamaları arasında dağlar kadar fark var. Bu ayrım, masaüstü için yazılmış uygulamaların tarayıcı içinde çalışmasına izin veren Native Client girişimi tarafından ortadan kaldırılabilir.

Ne işe yarıyor ?

Google’ın Native Client teknolojisi C ve C++ programlama dillerinde yazılmış uygulamaların bir web sitesi üzerinde barındırılmasına ve tarayıcıyla ulaşılmasına olanak tanıyor. Kısa süre öncesine kadar bu uygulamalar sadece belli bir tür işlemci üzerinde, örneğin çoğu PC’de bulunan Intel x86 işlemcilerde çalışabiliyordu. Bu da örneğin Intel işlemciler için kodlanmış uygulamaların, çoğunlukla çoğunlukla ARM tabanlı işlemciler içeren Android’li tabletlerde çalışmayacağı anlamına geliyor.

Ne var ki Google kısa süre önce, bu uygulamaların hangi işlemci ailesi için yazılmış olursa olsun çalıştırılabilmesini sağlayan Portable Native Client teknolojisinin duyurdu. Şu anda sadece Chrome tarayıcısı tarafından desteklense de ARM temelli Chromebook sahipleri de bugüne kadar sadece Intel temelli aygıtlarda kullanılan yazılımları çalıştırabilecek.

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap