USB Flash Belleklere 4Gb'dan Büyük Dosya Kaydetme | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » USB Bellek “Yeterli Alan Yok” Sorunu
Bilgisayar

USB Bellek “Yeterli Alan Yok” Sorunu

USB flash belleğinize dosya kopyalamaya çalışırken alan olmasına rağmen “Alan yetersiz” hatası alıyorsanız sorunun çözümünü bu yazımızda anlatacağız.

Sorunun neden kaynaklandığına değinecek olursak; windows işletim sistemi USB Bellekleri Fat32 biçimlendirme seçeneği ile biçimlendirmeye izin vermektedir. Fat32‘de 4Gb’dan daha büyük boyutlu dosyaları kopyalamaya izin vermemektedir. 4 gb’tan büyük dosyaları kopyalamak için NTFS dosya sistemi ile USB Belleği biçimlendirmeniz gerekmektedir. Lakin biçimlendirme seçeneklerinde NTFS bulunmamaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları dikkatlice takip edin.

  • Öncelikle Denetim Masası>Aygıt Yöneticisine giriyoruz.
  • Buradan USB Belleği bulup sağ tıklıyoruz ve Özelliklere giriyoruz.
  • Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan sekmeler’den “İlkeler” kısmına geliyoruz ve “Daha iyi performans” seçeneğini seçiyoruz.

aygıt yöneticisi usb

Bu işlemler bittikten sonra USB Belleği biçimlendirme işlemine geçiyoruz. Bunun için de USB belleğe sağ tıklayıp Biçimlendir‘e tıklıyoruz.

Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır buradan Dosya Sistemini NTFS olarak seçiyoruz. Sonra da biçimlendir butonuna tıklıyoruz.

usb biçimlendirme

Artık USB Belleğe büyük boyutlu dosya kopyalarken sorun yaşamayacaksınız.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

5 Yorumlar