Kickstarter Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Kickstarter Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?
İnternet

Kickstarter Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Kickstarter adlı program son yıllarda sık karşılaşılan en ilginç programlardan biridir. ABD menşeine sahip olan internet sitesi Kickstarter’ın amacı, yaratıcı olmak ve bu yaratıcılığını geliştirmek yoluyla insanlara sunmak için para bulamayanlara destek olmaktır. Mesela kişinin ilginç olduğunu düşündüğü bir fikri varsa ve bu fikri hayata geçirmek isterse, bu fikir proje olarak Kickstarter’a eklenir önce bir eleme aşaması vardır. Eğer proje bu ekibe de ilginç gelirse sitede yayınlanmaktadır.
Sitede yayınlandıktan sonra projeyi gerçekleştirebilmek için hedef kitlenin tespit edildiği miktar belirtilir. Daha sonra kişiye belli bir süre verilir ve o süre içinde daha önce belirlenmiş olan paraya ulaşılırsa, Kickstarter bu parayı o kişiye gönderir. Ulaşılamazsa bağışçılara para iade edilir.

kickstarter-marketing
Burada yapılan proje ve bağışlar çok beğenilmektedir. Pebble’in akıllı saat örneğine göz atılırsa 10 milyon dolar civarında bağış toplanmış olduğu görülür. Şuan eBay aracılığıyla satışa sunulan Pebble sayesinde android veya ios cihazlardan bildirim alınabilmekte, mesaj okunabilmektedir. Daha sonra Form 1 3D yazıcı dünyada ilk satın alınan yüksek çözünürlüklü 3D yazıcı olarak tarihe geçmiştir.

Belirli kademelerden sonra ürünü göndermektedirler. Küçük miktardaki bağışlar dikkat çekmezken 5000 dolar gibi büyük rakamlar yatırıldığında ürün göndermekle kalmayıp yanında birçok ekstra materyal de gönderilmektedir. Bazen bununla da yetinilmeden ürünün yapıldığı yere dahi davet edilen proje sahipleri bulunmaktadır.

5-KickStarter
Akıllara Kickstarter‘ın bu işten ne karı var sorusu gelebilir. Ya da adamlar böyle güzel bir oluşumun içine girmişler, harika da bir site kurmuşlar. Peki parayı nereden kazanıyorlar ve bu işi hala yürütebiliyorlar diye düşünülebilir. Bu soruya cevaben, olumlu sonuçlanan ve hedefine ulaşan her bir projeden aldıkları % 5’lik ücretten dolayı diye cevaplanır. Fakat proje istenilen rakama ulaşmadıysa veya iptal edilmişse herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
İnsanlar Kickstarter programına sanat, fotoğraf, çizgi roman, teknoloji, müzik, tiyatro, yemek, yayıncılık ve gazetecilik gibi dallarda projeler yükleyebilir. Mesela kişinin aklında bir belgesel çekmek var ise bu belgeselle ilgili gerekli dosyaları toplayarak insanlara sunabilir. Bir oyun fikri varsa ve buna bütçe lazımsa Kickstarter bu projeleri hazırlamada bir nevi aracı olmaktadır.

kickstar
Maalesef Kickstarter sitesine Türkiye’den proje yüklenememektedir. Şu an sadece ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada,  Avustralya ya da Hollanda gibi ülkelerde kullanılan bir uygulamadır. Fakat Bu ülkelerden birinde tanıdığı olanlar onların adres ve hesap numaraları ile proje yükleyebilir. Siteye girilip bakıldığında ülkemizden birçok insanın da projeleri görülecektir. Proje safhasında misal olarak proje için 90.000 dolarlık bir bütçe istendi ve bağışların kapanmasına yakın proje 85.000 dolarda kaldı.

Bu durumda proje sahibi hemen kredisini çeker ve kalan miktarı tamamlayabilir. Çünkü projeye güvenen insanlar, o proje için 85.000 doları toplamışlar. 5.000 dolar için projenin iptal olması büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Bağış miktarını artıran başka bir yol, projeyi hikayeleştirmek ve insanları projeye ikna etmektir.

kickstar_2

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri video hazırlamak olabilir. Videoda samimi olarak ve proje açık bir dilde anlatılabilir. Bütün bunlar yapılırken projeyi farklı kanallardan da duyurmaya devam edilmelidir. Projeye güvenerek para yatıran insanlara paralarının karşılığı verilmeye çalışmalıdır. Çünkü bu insanlar çoğu zaman hiç tanımadıkları birine büyük miktarlarda bağışlar yapabiliyor.
Kickstarter ne işe yarar diye düşünüp soran kişilere şu söylenebilir: Kickstarter, insanların hayallerini gerçekleştirme imkanı bulabildiği bir platform olarak çalışmalarına devam etmektedir. Bir projesi olan herkes Kickstarter sayesinde güvendiği bu projeyi hayata geçirebilir. 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap