Ddos Saldırıları Nasıl Yapılıyor ? Ne Kadar Etkili ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Ddos Saldırıları Nasıl Yapılıyor ? Ne Kadar Etkili ?
Bilgisayar

Ddos Saldırıları Nasıl Yapılıyor ? Ne Kadar Etkili ?

DdoS saldırıları günden güne sürekli artmakta olan ve günümüzün en tehlikeli saldlrıları listesinde yer alan en önemli saldırı tiplerinden sayılmaktadır. Bu saldırıları son derece etkili olmaları sebebi ile oldukça korkutur. Buna ek olarak henüz saldırı tiplerine dahi kesin bir şekilde çözüm sunulamamaktadır. Saldırıları bazı çözümler saldırı tiplerine, saldırının gücüne ve yoğunluk çeşitlerine göre bazı fonksiyonlar ile değişimler sunabilmektedir. Bunun gibi bazı saldırıları manipilasyonlar ile destekler sunulduğu zaman işin içinden çıkamazsınız ayrıca çok güçlü bir duruma gelirler. Bu nedenle Ddos saldırıları insanların korkulu rüyaları arasında yer alırlar.

  • Bir web sitesini yavaşlatabilirler ve Anti SEO benzeri saldırı da yapabilirler.
  • Bir oyun sunucusunu da kapatabilirler ve oldukça yüksek seviyelerde maliyetlere sebep olan zararlar verebilmekteler.
  • Ddos saldırıları ile yüksek seviyelerde paralar kazanılabilmektedir.
  • Bu saldırı tipleri beraberinde bir bölgenin de internet ağı kapatılabilmektedir.

Ddos saldırıları ile yapılamayacak şey yoktur tamamen hayal gücünüze kalmıştır. Bu saldırı tiplerini gerçekleştirebilmek için ilk olarak oldukça yüklü miktarda bilgisayarlar lazımdır. Bu bilgisayarlara da BOT denilmektedir. Bu sistemlerin bir bilgisayarına virüs yüklenmektedir ve bütün sistemler bir havuza sokularak BotNET oluşturulur. BotNet Ddos saldırıları arasında en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Kötü niyetli kişi dilediği zaman bu botların toplandığı havuza bir komut göndererek dilediği saldırıyı gerçekleştirebilmektedir.

botnet

Ddos Saldırıları ve Senaryo Çeşitleri

Ddos saldırı tiplerinin bir de senaryo çeşitleri vardır ki bunlar da saldırıyı çok daha güçlendirir. Yine örnek verecek olursak bir zamanlar anonymous benzeri bir çete istediği hedefleri belirliyor ve saldırıyorlardı. Ayrıca bu saldırıları gönüllü kişiler gerçekleştiriyor. Bu saldırıların manipilasyon yöntemi de bu saldırılar gerçekleştiği zaman hedef site adresi bazı basın organları beraberinde yayınlanıyordu. Hedef sitelerin yayınlanması ile de Türk vatandaşları bu sitelere giriş yapıyordu. Yani merak ederek acaba site açık mı kapalı mı? Şeklinde düşünüp giriş yapıyorlardı ve aslında site saldırılardan etkilenmiyor olsa bile siteye meraktan giren kullanıcılara cevap veremediği için kapanıyor.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap