Yaz saati uygulaması değişebilir! | Pc Webim
Ana Sayfa » Teknoloji » Yaz saati uygulaması değişebilir!
Teknoloji

Yaz saati uygulaması değişebilir!

Enerji tasarrufu adına yapılan “kalıcı yaz saati” uygulaması için şikayetler artınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, uygulamanın değiştirilebileceğini belirtti.

Enerji tasarrufu adına yapılan “kalıcı yaz saati” uygulaması için şikayetler artınca  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, uygulamanın değiştirilebileceğini belirtti.

Özellikle son 15-20 gündür ortalama günlük 40-50 şikayet alınınca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konunun takip edileceğini belirtti. Bu konu üzerine yetkililer bir röntgen çekileceğini buna göre olumlu olumsuz değerlendirme yapıldıktan sonra geriye gidip gidilmeyeceğini belirteceklerini açıkladılar.

Uygulamanın kalıcı olması ise tamamen enerji tasarrufuyla alakalı. İTÜ’nün yayınlamış olduğu Yaz Saati Uygulaması Etki Analiz Sonuç raporunda yer alan bilgilere baktığımızda 1 yılda 1 milyar TL’lik tasarruf sağlamış olacağız. Tabii ki bu yaz saati uygulaması bir çok soruna yol açmış durumda.

Yaz saati uygulaması için bir çok kampanya başlatılarak imza toplanmış ve bu uygulamanın değiştirilmesi gerektiği istenmiştir.

Konuyu meclise taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Söz konusu karar, en çok öğrencileri etkiledi. Günlerin de kısalmasıyla saatler de geri alınmadığı için öğrenciler kelimenin tam anlamıyla zifiri karanlıkta evden çıkmakta. Öğrencilerin çoğu ilk ders uyuklarken öğretmenler de gün aydınlanmadığı için ilk derslerden verim alamamaktan şikâyetçi. Veliler ise sokak köpekleri, madde bağımlıları nedeniyle çocuklarının karanlıkta sokağa çıkmasını istememekte” ifadelerini kullandı.

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap