Wordpress te Tema Türkçeleştirme | Pc Webim
Ana Sayfa » Genel » WordPress te Tema Türkçeleştirme
Genel

WordPress te Tema Türkçeleştirme

WordPress te Tema Türkçeleştirme
Wordpres’te Temayı Türkçeleştirmenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi Manuel olarak yapılır. Yani İngilizce olan temanın içine girip sitedeki kelimelerin Türkçesini yazmaktır. Ya da .po/.mo dosyalarının yardımıyla temamız da bulunan sözcükleri bir dil programı sayesinde çevirmektir.

Çevirici Dil Programı Kullanarak Temayı Türkçe Yapma

Bu konuyu anlatmadan önce şunları belirtmemiz gerekiyor. Öncelikle temamızda ki dosyaların içinde “Lang” veya “Language” isimli bir klasörün olması gerekmekte ve bu klasörün içinde de .po ve .mo uzantılı 2 tane dil dosyalarının mevcut olması gerekmektedir.
Bu dosyalar sizde bulunuyorsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1) Poedit veya buna benzer farklı program ile .po dosyası oluşturmanız gerekmektedir.

2) Dosyayı açarsanız kelimeleri, cümleleri ve ifadeleri alt alta dizilmiş halde bulacaksınız. Bunlardan sadece ziyaretçiler tarafından görülebilecek kelimeleri Türkçeye çevirmeniz yeterli olacaktır.

3) Bu çevirme işlemini tamamladıktan sonra oluşan dosyayı tr_TR adıyla kaydedin. Yani son durumda tr_TR.po adında bir dosyanız olacaktır. Program otomatik olarak tr_TR.mo adında bir dosya oluşturacaktır.

4) tr_TR.po ve tr_TR.mo dosyalarını FTP ile tema klasörünüzün içinde bulunan “Lang” veya “Language”asındaki klasöre kopyalayın.

5) Kopyalama işleminden sonra çevirilerinizin Türkçe olduğunu göreceksiniz.

wordpress tema seçimi

 

Yazar hakkında

Site varsayılanı

21 Yaşında teknoloji ve internet sektörüyle yakından ilgilenen bir girişimciyim....Wordpress alanında uzman, seo ve temaları konusunda Profesyonel derecede bilgiliyim.

Yorum Yap