WordPress Siteyi Yedeklerken Yapılan Hatalar! | Pc Webim
Ana Sayfa » Genel » WordPress Siteyi Yedeklerken Yapılan Hatalar!
Genel

WordPress Siteyi Yedeklerken Yapılan Hatalar!

WordPress kullanırken yanlış bilgi veya yetersiz bilgi sonucu web sitemizi komple kaybedebilir veya veritabanını yedeklemediğimiz için siteye emek harcayarak eklediğimiz içerikle kaybedebiliriz. Birçok insan böyle aksiliklere rastlayabilir. Çünkü Türkiye’de yada dünyada hangi hosting şirketini kullanırsanız kullanın sunucularda çıkan arızalar yada sunucuların çökmesi durumunda elinde yedeği bulunmayan siteler, sil baştan başlamak zorunda kalabilirler.

WordPress kendini otomatik yedekler mi ?

Çoğu wordpress kullanıcısı sistemin kendini otomatik yedeklediğini düşünerek yedek almaz. Şuan kullanılan wordpress’in son sürümü de dahil, wordpress sisteminin hiçbir sürümünde otomatik yedekleme fonksiyonu mevcut değildir. Ancak eklentiler sayesinde bu mevcut ve kullanımıda gayet basittir. Böyle bir eklentiniz yoksa mutlaka veritabanınızı ve sinenizin ana dizinini haftalık yada girdiğiniz içeriğe bağlık aylık veya günlük yedekleyiniz.

Yedeklemeyi sunucuya kaydetmek yeterli değildir.  Sunucuya kaydettikten sonra mutlaka bilgisayarınıza yedeklerinizi indirip saklayınız. Sunucu çökmesi yada bir hacker saldırısı sonucu içeriğiniz silinirse bu durumda yedeğinizi yükleyerek kaldığınız yerden sitenize devam edebilirsiniz. Bir kaç konu bile eklemiş olsanız mutlaka yedeğinizi alınız, çünkü silinen içeriğiniz Google yada Yandex gibi arama motorlarında indexlenmişse bu içeriğin silinmesi sitenizin SEO puanına (-) eksi olarak yansır.

Yazar hakkında

Site varsayılanı

21 Yaşında teknoloji ve internet sektörüyle yakından ilgilenen bir girişimciyim....Wordpress alanında uzman, seo ve temaları konusunda Profesyonel derecede bilgiliyim.

Yorum Yap