WinRAR'da En İyi Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » WinRAR’da En İyi Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır ?
Bilgisayar

WinRAR’da En İyi Sıkıştırma Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır ?

Teknolojinin tüm ilerlemesine rağmen kullanıcı için yetersiz depolama alanı hep sürekli sorun olmaktadır. Yüksek hafızalı harici hard diskler ve USB’ler çıksa da, verilerin boyutları da sürekli büyümektedir. Burada WinRAR önemli bir kolaylık sağlar ve çok yer kaplayan dosyaları sıkıştırarak alan tasarrufu sağlar.

Yıllar önce normal bir oyun 1 GB hafıza isterken bugün bu boyut 30-50 GB’ye ulaşmıştır. Dolayısıyla kullanıcı ya arşivlerindeki en değersiz gördüğünü silmekte ya da sıkıştırma işlemleri yapmaktadır. WinRAR dünyadaki en yaygın dosya sıkıştırma yazılımıdır.

En İyi Sıkıştırma Yöntemleri

Dosyaların Partlara Bölünmesi: Sıkıştırmak istenen dosyaya sağ tıklandığında Arşive Ekle yazısı görülür. Bu yazıya tıklandığında görünen ekranın en alt sol bölümünde Ciltlere böl, boyut kısmı görülür. Mavi kısma dosyanın kaçar MB’lık partlara bölünmesi isteniyorsa, rakamla girilir. Sonra Tamam butonuna tıklanır ve WinRAR dosyayı partlara böler.

Gelişmiş butonuna tıklandığına ise Parolayı ayarla butonuna basılırsa çıkan ekranda parola ayarlanabilir. Eğer Dosya isimlerini şifrele kısmına tik koyulursa RAR dosyası açılırken şifre ister. Tik koyulmazsa WinRAR dosyası açılırken şifre istemez. -En İyi Performans İle Sıkıştırma Yöntemi: Bu işlemle WinRAR’ın sıkıştırma işleminin en kaliteli şekilde yapılması sağlanır.

Bunun için sıkıştırmak istenen dosyaya sağ tıklanır ve “Arşive ekle” seçilir.
Daha sonra görünen alanda Sıkıştırma yöntemi “En iyi” olarak belirlenir. Sonra sağ taraftaki “Katı arşiv oluştur” kutucuğu işaretlenir. Parola ya da partlara bölme işlemi daha önce anlatılan şekilde yapılır ve “Tamam” butonuna tıklanır. Böylece bu işlem yapıldığında WinRAR programı, normalden biraz daha uzun süren bir sıkıştırma işlemine başlar. WinRAR’da en iyi sıkıştırma yöntemleri bunlardır.

Katı arşiv, arşivdeki bütün dosyaların devam etmekte olan tek bir veri akımı yoluyla özel bir sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırıldığı bir RAR arşivinin adıdır. Katı arşivleri sadece RAR arşivleme biçimi destekler, ZIP arşivleri hiçbir zaman katı arşiv değildir. Katı arşiv, bilhassa benzer ve birçok sayıdaki dosyayı sıkıştırırken, sıkıştırma işlemini önemli oranda arttırır. Fakat avantajları olduğu kadar birçok dezavantajı da vardır. Bu dezavantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Katı arşivler daha yavaş güncellenmektedir.

Katı arşivden bir tek dosyanın çıkarılması için bütün arşivin çözümlenmesi gerekmektedir. Yani arşivin ortasındaki bir dosya çıkarılmak istenirse bu işlem normalden çok daha uzun sürer. Çünkü bütün WinRAR, tüm dosyaları çözümleyip, istenilen dosyayı bundan sonra vermektedir. Ama bütün dosyalar çıkartılmak istenirse hızda bir yavaşamla görülmez.

Katı arşivde herhangi bir dosyada hasar varsa, hasarlı kısımdaki dosyalar katı arşivden çıkarılmaktadır. Eğer arşivdeki dosyalar sık olarak güncellenmiyorsa, arşivden sürekli tek bir dosya veya bölüm çıkarmak zorunda kalınmayacaksa ve sıkıştırma oranı sıkıştırma hızına göre daha önemliyse katı arşivin tercih edilmesi önerilir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap