Windows Defender 0x80073afc Hatası Çözümü | Pc Webim
Ana Sayfa » Hata Çözümleri » Windows Defender 0x80073afc Hatası Çözümü
Hata Çözümleri

Windows Defender 0x80073afc Hatası Çözümü

Windows 8 ile birlikte, Windows Defender bilgisayarlara kurulu olarak gelmeye başladı. Windows Defender’ın zararlı yazılımları temizlediğine ne kadar inanmasak da Windows Defender kullanmayı tercih eden kullanıcıların karşılaştığı bir hatanın çözümünü bu yazımızda anlatacağız.

Windows Defender normalde bilgisayarınızı her açtığınızda otomatik olarak başlar. Lakin bazı durumlarda başlamaz ve el ile başlatmaya çalıştığınızda da aşağıdaki gibi bir hata verir;

windows defender hata

Lafı daha fazla uzatmadan hatanın çözümüne geçmek istiyorum. Hazırsak başlayalım !

Yöntem 1: 3. Parti Antivirüs Programlarını Kaldırın

Bildiğiniz gibi bir işletim sisteminde birden çok antivirüs programının kullanımı, programların birbiri ile çakışması sebebiyle sisteminize zarar verebilmektedir.

Bilgisayarınızda Windows Defender haricinde antivirüs programı varsa bu program windows defender’ın başlamasını engelliyor olabilir. Bu durumda diğer antivirüs programlarını kaldırmanız hatanın gitmesi için yeterli olacaktır.

Hata hala devam ediyorsa, aşağıdaki metodu’da uygulayabilirsiniz.

Windows-Defender

Yöntem 2: Kötü Niyetli Kayıt Defteri Girdilerini Silin

 

Eğer bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım veya virüs bulaşmışsa, bilgisayarınıza antivirüs programlarının çalışmasını engelleyen kötü niyetli kayıt defteri girdisi eklenmiş olabilir.

Windows Tuşu + R tuş kombinasyonunu uygulayarak açılan pencereye “regedit” yazıyoruz. Daha sonra kayıt defteri yöneticisi karışımıza çıkacaktır.

Daha sonra KEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options yolunu takip ediyoruz. Eğer burada MSASCui.exe ya da  mpcmdrun.exe dosyalarını görürseniz bunları silin. 

Bu işlemden sonra hata büyük bir ihtimalle düzelecektir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap