Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası Çözümü – Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası Çözümü
Bilgisayar

Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası Çözümü

Bilgisayarlar donmaya, yavaş çalışmaya başladığında veya çöktüğünde kullanıcılar bilgisayarlarına format atarlar ve bu sorunlardan kurtulurlar. Bu yazıda ise format atarken çok sık karşılaşılan bir hatadan bahsedeceğim.

Bilgisayara format atarken “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var.” , ” Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte GPT bölüm tablosu var. “ veya “Windows 0 Sürücüsünün 1 Bölümüne Yüklenemez” hatalarından biriyle karşılaşıyorsanız bu yazıda anlatacaklarım çözüm olacaktır.

Not: Bu yazıda anlatılacak olan yöntem harddiskinizdeki bütün dosyaların silinmesine yol açacaktır. Eğer bilgisayarınızda önemli dosyalarınız varsa bu yöntemi uygulamayınız.

Bu Hatanın Nedeni Nedir ?

MBR(Master Boot Record), disk bölümlerini yönetmek için kullanılan eski bir yöntemdir. Windows 7 gibi eski işletim sistemleri MBR kullanmaktadır.

GPT(GUID Partition Table), UEFI standartlarına uygun olan bu sistem disk bölümlerini yönetmek için kullanılan en yeni en güzel yöntemdir. Windows 8,10 gibi işletim sistemleri GPT kullanmaktadır.

Eğer siz windows 10 yüklü bir bilgisayara windows 7 yüklemeye çalışırsanız “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde.” hatasıyla karşılaşırsınız. Eğer siz windows 7 yüklü bir bilgisayara windows 8,10 yüklemeye çalışırsanız bu sefer de “Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk MBR bölümü stilinde” hatasıyla karşılaşırsınız.

Karşılaşılan sorunun temel nedeni bundan kaynaklanmaktadır.

Sorun Nasıl Düzeltilir ?

Sorunun çözümü için öncelikle aşağıdaki “Şimdi Yükle” ekranına geri gelmeniz gerekiyor.

Şimdi yükle ekranına geldikten sonra sol altta bulunan “Bilgisayarınızı Onarın” butonuna tıklayacağız. Sonrasında Sorun Gider > Komut İstemi adımını takip edeceğiz. (Bu işlemi direk SHİFT + F10 kısayol tuşunu kullanarak halledebilirsiniz.)

Açılan siyah ekrana aşağıdaki komutları yazın ve enter tuşuna basın.

  • diskpart yazın enter’layın.
  • list disk yazın enter’layın.
  • select disk 0 yazın enter’layın.
  • clean yazın enter’layın.

Son olarak “Şimdi Yükle” ekranına geri dönerek bilgisayarınızı formatlama işlemine devam edin. Artık aynı sorun ile karşılaşmayacaksınız.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap