Windows 8'de ISO Dosyalarını Programsız Açma | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows 8’de ISO Dosyalarını Programsız Açma
Bilgisayar

Windows 8’de ISO Dosyalarını Programsız Açma

Windows 8 ile gelen en büyük özelliklerden biriside .iso uzantılı dosyaları açmak için Daemon Tools gibi 3. parti uygulamalara gerek kalmaması.

ISO Uzantı Nedir ?

ISO uzantısı özellikle internette paylaşılan oyun,program için olmazsa olmaz bir uzantıdır. İnternetten bir oyun indirdiğinizde genelde .iso uzantılı dosya çıkmaktadır. ISO uzantılı dosyaya neden gerek vardır.

ISO Uzantısına Neden Gerek Var ?

ISO uzantılı dosyaya gerek var çünkü işletim sisteminizin kullandığı dosya sistemi ile CD/DVD‘nin kullandığı dosya sistemleri farklıdır. Örneğin; dosyanız .iso uzantılı olmasın ve bilgisayarınızda bulunan dosyayı CD/DVD‘ye kopyalayın dosyalarınız orjinal halinde olmayacaktır neden biliyor musunuz ? Çünkü dosya işletim sisteminizde 1-2-3-4-5 gibi sırayla diziliyken dosya sistemi farklı olduğu için CD/DVD‘de 3-4-1-2-5 gibi birbirine karışacaktır. Bu karmaşayı önlemek için .iso olmazsa olmazdır.

ISO Dosyasını Programsız Açmak

ISO uzantılı dosyayı açmak için yapmanız gereken hiç bir ek işlem yok aslında tek yapmanız gereken şey .iso uzantılı dosyaya sağ tıklayıp “Bağla” butonuna tıklamak daha sonra sanal sürücünüz oluşturulmuş olacak ve Bilgisayarım’da CD/DVD kısmında gözükecektir.

Windows 8 ISO dosyası açma

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap