Windows 7 DNS Nasıl Değiştirilir ? [Resimli Anlatım] | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows 7 DNS Nasıl Değiştirilir ? [Resimli Anlatım]
Bilgisayar

Windows 7 DNS Nasıl Değiştirilir ? [Resimli Anlatım]

İnternette geziniyorsunuz keyifli vakit geçiriyorsunuz ancak bazı sitelere girerken siteye erişimin mahkeme kararı ile engellendiğini görüyorsunuz. Birçok yasal olan ve olmayan site yasal engele takılabilir. Facebook, Youtube, Twitter bunlardan en bilindik olanlardır. Bu durumda ne yapacağız siteye girmeyecek miyiz? Hayır, win7 DNS değiştirme işlemi ile siteye kolayca girebiliriz. İşte nasıl yapmamız gerekenler.

DNS değiştirme işlemi yapacağız. Önce DNS’yi tanıyalım Domain Name System yani alan adı sistemidir. Cihazlarımız sitelere IP adresi üzerinden ulaşır IP adresi ve DNS eşleşerek erişim sağlarız. Ancak bazı durumlarda DNS ve IP erişimi engellenir. Biz de DNS ayarlarımızı değiştirerek engelleri kaldıracağız. İşte win7 DNS değiştirme işlemi için yapmamız gerekenler.

  • Denetim masası platformundan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açıyoruz.
  • Buradan sol tarafta olan bağdaştırıcı değiştir seçeneğine tıklıyoruz.

X43iqUW0whfPuo73r4os

  • Açılan ekranda bağlı olduğumuz internet ağına sağ tıklayıp özellikler seçeneğini seçiyoruz.
  • Açılan ekranda karşımıza çıkan seçeneklerden “İnternet Protokolü sürüm 4” seçeneğine çift tıklayarak işleme devam ediyoruz.

sVvTU4D7870z9TTuXT0x

  • Bu işlemden sonra karşımıza yeni bir ekran gelecek. Bu ekranda bilgisayarımız “DNS sunucu ayarını otomatik olarak al” seçeneği işaretli konumda olacaktır. Biz de bu noktada devreye girerek DNS değiştirme işlemini gerçekleştireceğiz.
  • “DNS sunucu ayarını otomatik olarak al” seçeneğinin altında olan “Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan” kutucuğunu altında yer alan “Tercih edilen DNS sunucusu” kutucuğunun karşısına 8.8.8.8 yazacağız “Diğer DNS sunucusu” kutucuğuna da 8.8.4.4 yazacağız devamında “Tamam “ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayacağız.

hgNkayBGOMTzZik07QSz

Bu anlatımımızdan sonra internette hiçbir yasak ve engel ile karşılaşmayacaksınız. Artık siz de Windows 7’de DNS değiştirme işlemi nasıl yapıldığını çok iyi biliyorsunuz. Özgürce İnternete gezinebileceksiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap