Windows 10 "Bellek Azaldı" Hatası Çözümü | Pc Webim
Ana Sayfa » BilgisayarHata Çözümleri » Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası Çözümü
Bilgisayar Hata Çözümleri

Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası Çözümü

Bu yazıda genellikle Windows 10’da karşılaşılan bir hata olan Bellek Azaldı hatasının nasıl çözüleceği anlatacağım. Hatanın çözümüne direk geçmeden önce hatanın oluşma sebebine de değinmek istiyorum.

Bilgisayarlarımızda iki tür bellek bulunmaktadır birisi herkesin bildiği RAM diğeri ise Sanal Bellek’tir. Bilgisayarda bulunan bütün programlar ram kullanır. Peki bilgisayarınızda yeteri kadar ram kalmadığı zaman ne olur biliyor musunuz ? Bilgisayarınız bu programlardaki bilgileri geçici olarak sabit diskinizde bir yerlere depolar buna da sanal bellek adı verilir.

Bellek Azaldı hatası ise bilgisayarınızdaki ram dolduğu zaman ve sanal bellek azaldığı zaman ortaya çıkan bir hatadır. Bu hata bilgisayarınızda aynı anda birden çok programı çalıştırdığınızda veya bir program kapatıldığı zaman ram kullanımına devam ediyorsa ortaya çıkan bir sorundur.

“Bellek Azaldı” Hatası Nasıl Çözülür ?

Bu sorunun çözümü için sanal bellek boyutunu arttırmamız gerekiyor.

  • Öncelikle Bilgisayarım’a sağ tıklayalım ve Özelliklere girelim.
  • Buradan Gelişmiş Sistem Ayarları kısmını açalım ve sekmelerden Gelişmiş‘e gekip Performans kısmının altında bulunan Ayarlar butonuna tıklayalım.
  • Buradan tekrar Gelişmiş sekmesine gelelim ve Sanal Bellek kısmının altında bulunan Değiştir butonuna tıklayalım.
  • Açılan pencereden “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneğini işaretleyelim ve Tamam deyip pencereyi kapatalım.

Umarım sorununuz çözülmüştür. 🙂

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap