WebRTC Nedir ? Ne İşe Yarar ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » WebRTC Nedir ? Ne İşe Yarar ?
İnternet

WebRTC Nedir ? Ne İşe Yarar ?

WebRTC: Web Real Time Communication (Web’de gerçek zamanlı iletişim) anlamına geliyor ve Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi kullanırken görüntülü sohbet yapmak istediğinizde bunu doğrudan web sitesinden yapabileceğiniz bir gelecek vadediyor.

Ne İşe Yarar ?

WebRTC, çevrimizi bir arkadaşınızla ayaküstü sohbet etmek istediğinizde Skype gibi bir VoIP hizmeti kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Artık çok katılımcılı video konferans oturumlarının başlangıcında, taraflardan biri tarayıcı eklentisi indirirken diğerlerinin beklemesi gibi tuhaf gecikmeler yaşanmayacak. Sesli ve görüntülü sohbet için gerek duyduğunuz her şey tarayıcının içerisinde olacak.

WebRTC

WebRTC, web sitelerinde müşteri hizmetlerinin geliştirilmesinin de önünü açabilir. Belki duymuşsunuzdur; ABD’de Amazon’un yeni tabletlerini kullananlar tek düğmeye basıp şirketin teknik servisiyle görüntülü görüşmeye başlayabiliyor. Buna benzer şekilde, artık web hizmetleri de sizi tek tıklamada bir satış asistanına veya teknisyenine bağlayabilecek.

WebRTC Sİte

WebRTC web siteleriyle etkileşim tarzımızı da değiştirebilir. Web kamerasıyla ziyaretçileri izleme seçeneği sayesinde web tarayıcıları yazıları okumak için ekrana yaklaştığınızı algılarsa yazı tipini büyütebilecek ya da gözlerinizin ekranın altına indiğini fark edince yazıları kaydırabilecek. Bu anlattıklarımız size uçuk geliyorsa, unutmayın ki Samsung’un akıllı telefonlarında bu göz sensörü zaten var.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap