VirtualBox Nedir, Nasıl Kullanılır? | Pc Webim
Ana Sayfa » BilgisayarYazılım » VirtualBox Nedir, Nasıl Kullanılır?
Bilgisayar Yazılım

VirtualBox Nedir, Nasıl Kullanılır?

VirtualBox, bir sanallaştırma yazılımıdır. VirtualBox; ekran kartı, işlemci gibi araçların yazılımsal olarak taklit edilmesiyle, işletim sisteminin bir başka işletim sistemi üzerinde sanal olarak kullanılmasına olanak tanır.

VirtualBox Ne İşe Yarar ?

VirtualBox aslında kullanıcının ihtiyacına ve kullanım amacına göre pek çok sebeple indirilebilir. Fakat sanal makinelerin en önemli avantajları büyük bir güvenlik sağlıyor olmalarıdır. Çünkü sanal makinen sağladığı kaynağı kullanan yazılım, içinde bulunduğu sanal ortamın dışına çıkamaz. Sanal olarak çalışan işletim sistemi (guest) üzerinde yapılan işlemler sanki farklı bir bilgisayarda yapılıyormuş gibi ev sahibinde (host) bir değişikliğe sebep olmaz. Bu sayede sanal makineye bir virüs ya da tehlikeli yazılım bulaştığında bu durumdan ana makine etkilenmemiş olur. Tabi bu noktada iki sistem arasındaki paylaşım dosyalarına dikkat etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

VirtualBox Nasıl Kullanılır ?

1) VirtualBox programını resmi sitesinden indirdikten sonra, kullandığınız işletim sistemine uygun VirtualBox versiyonunu indirin.

2) Yükleme işlemini tamamladıktan sonra ‘yeni’ seçeneğini tılayarak ilk sanal makineyi oluşturun.

3) Sanal makineyi oluşturduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Vbox misafir eklentilerini yüklerseniz işlemleri daha hızlı gerçekleştirmeniz ve klasörler arası dosya aktarımı yapmanız mümkün olacaktır.

VirtualBox ile Ana Sistem Arasında Dosya Alışverişi Yapmak

Paylaşılan klasörleri kullanarak, sistemdeki bir klasörü sanal makineye yerleştirebilirsiniz. Böylece sanal makinede ihtiyacınız olan bir program, ana sistemde zaten yüklüyse bunu tekrar indirmek zorunda kalmadan sanal makineye aktarabilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap