USB İle Bilgisayara Format Atmak ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » USB İle Bilgisayara Format Atmak ?
Bilgisayar

USB İle Bilgisayara Format Atmak ?

Bilgisayarlara, CD ile format atılabildiği gibi USB ile de format atılabilmesi mümkün. Bu yöntem genellikle CD-ROM‘da meydana gelen bir sorun olduğu zaman kullanılmaktadır. Son zamanlarda yeni çıkan bilgisayarları incelediğimde bazılarının CD-Rom‘u olmadığını farkettim. Bu gibi durumlarda bilgisayara format atmanın tek yolu USB gibi gözüküyor.

USB

Şimdi nasıl oluyor bu USB ile format atma olayı ondan bahsedelim;

Bilgisayarınıza USB ile format atmak istiyorsanız öncelikle USB belleğinizi hazır hale getirmeniz gerekiyor. Yani pat diye windows’un kurulum dosyalarını USB’ye kopyalayarak bu işlemi bitiremeyiz. 🙂

Bu işlem için en kolay ve en hızlı yöntemi araştırdım. Şimdi bu yöntem üzerinden gideceğiz.

USB İle Bilgisayara Nasıl Format Atılır ?

Öncelikle arkadaşlar buraya tıklayarak bilgisayarınıza Rufus isimli dosyayı indirmeniz gerekiyor. Programın kendisi küçük ama işlevi büyüktür. 🙂

Programı indirdik ve açtık karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek;

rufus

Aygıt: Bu kısımdan USB belleğinizi seçiyorsunuz.

Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü: Bu kısımdan “BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni” seçeneğini seçiyoruz.

Dosya Sistemi: Bu kısım .iso dosyası yüklendiği zaman otomatik olarak ayarlanacak.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Biçimlendirme Seçenekleri kısmına geliyoruz buradan Açılış Diski Oluşturma Yöntemi olarak ISO Dosyası seçiyoruz (Eğer indirdiğiniz format dosyası farklı bir dosya türü ise ona göre seçim yapabilirsiniz.) Bu kısmın yanında bulunan icona tıklayarak format dosyasını seçmemiz gerekiyor.

Son olarak gelişmiş seçenekler kısmından eski bir BIOS’a sahipseniz “Eski BIOS’lar için düzeltme ekle (ekstra bölüm, hiza vs.)” ve “Rusuf MBR kullan. BIOS Kimliği:” kısımlarını işaretleyebilirsiniz.

Ve “Başlat” butonuna tıklıyoruz. Arkamıza yaslanıp Rufus’un USB Belleğimizi format’a hazır hale getirmesini bekliyoruz.

Artık yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızı yeniden başlatırken BIOS ekranına girerek başlatma seçeneğini HDD yerine USB olarak değiştirmelisiniz.

Bilgisayarınızda BIOS’a hangi tuş ile gireceğinizi bilmiyorsanız bu yazımızda bekleriz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap