Twitter Hakkında Her şey | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Twitter Hakkında Her şey
İnternet

Twitter Hakkında Her şey

Twitter, dünya üzerinde birçok insanın aktif olarak kullandığı ve düşüncelerini 140 karaktere sığdırmaya çalıştığı popüler olan sosyal medya uygulamalarındandır. Günlük yaşantımızda şikâyetçi olduğumuz şeyleri dile getirip, bizimle aynı görüşte olanlarla bir kitle haline geldiğimiz Twitter sayesinde bugüne kadar birçok sorun üst düzey yetkililere ulaşmış, şikâyetler hep dikkate alınmıştır. Tek bir insan 140 karakterle sesini binlerce kişiye duyurabilir, binlerce kişi ise milyonlara seslenebilir, düşüncelerde etkin hale gelebilir. Bunu bize en iyi anlatan uygulamalardandır Twitter.

Bazı Twitter Kavramları

Tweet: Düşüncelerimizi paylaştığımız yerdir. Facebook’taki “Durum” Twitter’da “Tweet”dir. 140 harf sınırı vardır.
Favori: Facebook’taki beğen butonu, Twitterdaki favori butonu(yıldız şekli) sayılabilir. Bu buton sayesinde ana sayfanızda paylaşılanlara katıldığınızı, aynı görüşte olduğunuzu belli edebilirsiniz.
Retweet: ReTweet sayesinde hoşunuza giden Tweetleri kendi sayfanızda paylaşabilir, bir başkasıyla tamamen aynı fikirde olduğunuzu belli edebilirsiniz. Ana sayfanızda karşınıza çıkan bir Tweet hoşunuza gitti ancak bir yerinde ufak bir değişim mi yapmak istiyorsunuz? O halde ReTweet butonuna tıklayıp “Alıntıla” seçeneği ile ufak bir değişim yapabilirsiniz.
Etiketler: 140 karaktere düşüncemizi sığdırdık, sıra sesimizi duyurmaya mı geldi? Twitterdaki etiketler sayesinde profilimiz açık olduğu takdirde iletimizi binlerce kişinin görmesini sağlayabiliriz. Bu sayede ben fazla “Favori” hem de fazla “Takipçi” kazanmış oluruz. Etiketi yapmak için belli anahtar kelimelerin önüne kare(#) koymanız yeterlidir.
Twitter yüz binlerce insanın kullandığı en aktif uygulamalardandır. İnce olan şeyleri favorilere ekleyip, hayatla alakalı şeyleri gerçekçi bir şekilde dile getirdiğinizde Twitterda hızla yol almış olacaksınız. İletilerinizi paylaşıyorsunuz ancak beklediğiniz kadar dönüş alamıyor musunuz? Veya iletinizin yeterince yayılmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde takipçi havuzları veya Favori&ReTweet uygulamalarına bakabilirsiniz.

Favori& ReTweet – Takipçi Havuzları

  • İletisini geniş kitlelere duyurmak isteyenlerin içinde bulunduğu bir havuz sayesinde iletilerinizi beğendirebilirsiniz veya başkalarının profillerinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların hoşumuza gitmeyecek olan getirileri de vardır.
  • Reklam Tweet atabilirler
  • Sizin haberiniz olmadan başkalarını takip edebilirler
  • Sizin haberiniz olmadan içinde bulunduğunuz havuzdakilerin Tweetlerini Retweet yapabilirler
  • Sizin haberiniz olmadan havuzdan başkalarını takip edebilirler
  • Tüm bunlar gülün dikenine katlanmak olarak adlandırılabilir.

Yani siz fenomen olmak yolunda adım adım ilerlerken duvarınızda hoşunuza gitmeyecek olan şeylerin de görünmesini kabul etmek zorundasınız.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap