Türkiye'de VPN Hizmetleri Yasaklandı Mı? | Pc Webim
Ana Sayfa » Teknoloji » Türkiye’de VPN Hizmetleri Yasaklandı Mı?
Teknoloji

Türkiye’de VPN Hizmetleri Yasaklandı Mı?

Artık bir çok kullanıcı VPN hizmetlerini kullandığı halde Twitter ve Youtube’a giriş yapamadığından şikayetçi. VPN servisleri kapandı mı?

Artık bir çok kullanıcı VPN hizmetlerini kullandığı halde Twitter ve Youtube’a giriş yapamadığından şikayetçi. VPN servisleri kapandı mı?

Son zamanlarda ülkemiz genelinde yaşanan siyası olaylardan dolayı sosyal medya platformlarına erişim sıkıntıları başlamıştı. Twitter ve Youtube gibi bir çok mecralara erişim yasağı belirtilmemesine rağmen aşırı yavaşlık veya boğaz sıkma sebebiyle erişim sağlanamıyor.

Bir yandan ise hatırlayacak olursak daha önceden VPN hizmetleriyle beraber Youtube ve Twitter gibi platformlara giriş yapabiliyorduk. Şimdi ise erişim tamamen yok diyebiliriz. Peki ülkemizde VPN yasaklan dı mı?

Peki VPN’lere bir erişim engeli var mı?

Ülkemizde yaşanan Rus Büyükelçi’nin vurulması olayı ve bu olayın görüntülerinin internette paylaşılması üzerine paylaşılan haberler, 19 Aralık 2016 tarihinde VPN ve Tor ağlarına ülkemizdeki erişim sağlayıcıların bir erişim engeli uyguladığını gösteriyordu. Bu erişim engeli kalkıp kalkmadı mı bilinmiyor ancak muhtemelen birçok VPN ağında erişim engeli sürüyor ve bu nedenle kullanıcılar VPN kullansalar dahi YouTube ve Twitter gibi ağlara erişemiyor

Ülkemizde yaşanan olaylardan sonra 19 Aralık günü BTK‘nın VPN servislerine yönelik PPTP ve L2TP protokollerini engellemesi bir çok VPN hizmetini durdurdu. Ancak OpenVpn gibi protokoller bu servis dışı çalıştığından erişim halen devam etmekte.

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap