Türkiye İnternet Hızıyla Dünya Genelinde Kıyaslandı! | Pc Webim
Ana Sayfa » Teknoloji » Türkiye İnternet Hızıyla Dünya Genelinde Kıyaslandı!
Teknoloji

Türkiye İnternet Hızıyla Dünya Genelinde Kıyaslandı!

Tüm dünya genelinde internet hız ölçümleri yaparak bir çok bilgi veren kurumlardan biri olan Akamai, Türkiye’nin dünya üzerinde sabit internet hız ortamalarını belirtti.

Son zamanlarda gelen raporlar, ülkemizin bir çok alanda dünya genelinde ortalamanın bayağı altında kaldığını göstermekte. Dünya genelinde internet hız ortalamalarını açıklayan Akami, 2016‘nın verilerini açıkladı. Raporlara baktığımızda, Türkiye, sabit internet hızı olarak ortalaması 7.2 Mbps ile dünya üzerinde 64. sırada yer almakta. Mobil internet hızımız ise ortalama 6.5 Mbps olarak açıklanmış durumda.

Türkiye’nin hızıyla dünyadaki hızlar kıyaslandığında çok kötü bir sırada yer aldığımızı söyleyen Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli, “Kendi içimizde bazı gelişmelere mutlu oluyoruz ama dünya ölçeğinde baktığımızda ne yazık ki istediğimiz noktada değiliz. 7.4 milyar olan dünya nüfusundan internete bağlanan insan sayısı 3.4 milyarı bulurken, dünyada sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişi sayısı 2.3 milyar. Dünyada 3.8 milyar mobil cihaz kullanıcısının 2 milyarı mobil cihaz üzerinden sosyal medyayı kullanıyor” açıklamalarında bulundu.

Dünyada en iyi programcı ve yazılımcı mühendislerin açıklanmış olduğu raporda toplamda 50 ülkenin sıralanmış olduğu listeye baktığımızda Çin 100 puan alarak birinci, Rusya 99.9 puanla ikinci olarak görülmekte.

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap