Title ve Description Kullanımının Seoya Etkisi | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Title ve Description Kullanımının Seoya Etkisi
Tanıtım Yazısı

Title ve Description Kullanımının Seoya Etkisi

Title ve description Google botlarının bir web siteye gelme esnasında gördükleri bilgilerdir. Aynı zamanda kullanıcılar da bir web sitesine girmeden önce sitedeki bilginin kısa bir özetini title ve description bölümünde görebilirler.  Bu nedenle hem seo için hem de kullanıcıyı siteye çekecek bilgi olduğu için çok önemlidir.

Title ve description kullanımında anahtar kelimenin tekrarı çok önemlidir. 1-2 kere tekrar edilmiş anahtar kelime varyasyonları hem Google botlarının hem de kullanıcının ilgisini çeker, burada yapılan en büyük hata ise sadece kullanıcıya yönelik yada sadece Google botlarına yönelik title ve description kullanmaktır. Sadece kullanıcıya yönelik yazılan title ve description açıklamaları her ne kadar kullanıcıya hoş gelse de Google henüz bunları anlayabilecek ve gerçekten kullanıcının faydasına olduğunu düşünebilecek teknolojiye sahip değildir. Öte yandan sadece Google botlarına yönelik yapılmış title ve meta çalışmalarında ise Google her ne kadar yukarıya çıkartsa dahi kullanıcı title ve metayı saçma bulacak ve tıklamayacaktır. Bu ayarı iyi bir şekilde tutturmalı ve hem Google botlarına hem de kullanıcıya yönelik title ve description eklemelisiniz.

Title ve description oluştururken en çok dikkat etmeniz gereken şey title’ınızın aranma oranıdır. Eğer siteniz yeterince güçlü değilse sadece description bölümünde geçen açıklamalar yeterli olmayacaktır. Aynı şekilde title bölümünüzü de güçlü tutmanız gerekmektedir. Bu süreçte title belirlemek için onlarca araç bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi google’ın anahtar kelime planlayıcısı aracıdır. Bu araç sayesinde hem anahtar kelimelerinizin aranma sayısını hem de title’da kullanacağınız anahtar kelimelerin varyasyonlarını bulabilirsiniz, ancak anahtar kelime varyasyonlarını da yazarken dikkat etmeniz gereken yine aşırı spam görünüme kaçmamak hem de google’ı anahtar kelimeye boğmamaktır.

Bunların dışında title ve description uzunluğu da çok önemlidir. Gereğinden uzun title ve descriptionlar aramalarda … şeklinde görünmekte ve kötü gözükmektedir. Her ne kadar internette bu uzunluklarla ilgili 56 karakter, 70 karakter, 160 karakter gibi sınırlamalar bulunsa da aslında önemli olan pixel olarak uzunluktur. 56 karakterlik wwwww title’ı 70 karakterlik ıııı yazısından daha uzun durak ve ekranda daha fazla yer kaplayacaktır. Pixel konusunda ise 476 ile 600 pixel arasında kullanımın uygun olduğu düşünülmektedir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap