The Elder Scrolls V Skyrim İnceleme | Pc Webim
Ana Sayfa » Oyun » The Elder Scrolls V Skyrim İnceleme
Oyun

The Elder Scrolls V Skyrim İnceleme

İçindekiler

Fallout 3 ile müthiş bir geri dönüş yapan Bethesda; Skyrim ile birlikte bizi The Elder Scrolls dünyasına, 2006 yapımı The Elder Scrolls: Oblivion’dan sonra bir kez daha Ejderhalar ile savaşı konu alan o fantastik dünyasına davet ediyor. Tamriel’in kuzeyinde Dragonborn olarak başladığımız bu yolculuk sizi sosyal yaşantınızdan ciddi şekilde koparabilir.

Skyrim’e, Oblivion’daki gibi script sahnelerle giriş yaparak, ‘’kader arkadaşlarımız’’ ile birlikte bir arabanın arkasında zincirli bir şekilde seyahat ederken başlıyoruz. İlk gözlemleriniz sizi şok edebilir sakin olun. Dağ, taş, bitki örtüsü sizi beyninizden vurulmuşa çevirebilir gayet normaldir. (daha önce oblivion oynamış arkadaşların grafik konusunda büyük beklentileri olmasın) İdama giderken isminiz listede yok; ama cellat boş durmasın diye sizi de arada idam edecekler. Tam celladın önüne koyun gibi kafayı koyduğumuz dakikalarda yeri göğü inleten bir çığlıkla kurtuluyorsunuz. (daha anlatamam bu kısmı yaşayın lütfen).

Giriş bölümünde isminizin sorulduğu sahnede karakterinizi şekillendiriyorsunuz. Irk çeşitliliğinin yanı sıra elemanın kaşından tutun da dövmelerine kadar ayarlıyorsunuz. Bu ekranda asıl dikkat edilmesi gereken şey ırk seçimidir. Çünkü her ırkın kendine has avantajı ve dezavantajı vardır. Bunu oynayacağınız class’a göre seçmeniz gerek.

Oyunda sayamayacağımız kadar düşman var, o konuda içiniz rahat olsun. Level atlama sistemi gayet basit ve çeşitli yetenek ağaçları mevcut… Oyunda dragonborn olduğumuz için dövüş sisteminde ufakta olsa bir torpilimiz mevcut. Yani ejder dili olan shout yeteneğini öğreniyoruz.

Oyunun haritası geniş, görev derinliği gayet mevcut. Hikayesinin ne kadar iyi olduğundan bahsetmiyorum bile… Grafik ve ses açısından her ne kadar Oblivion’dan bu yana aşırı bir artış olmasa da tatmin edici düzeyde. Uzun lafın kısası bu oyunda yapılabilecek milyonlarca şey var. Hepsinden bahsetsek herhalde 10-12 sayfayı geçer. Hepinize iyi oyunlar.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap