Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri | Pc Webim
Ana Sayfa » Mobil » Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri
Mobil

Telefon Hafızasını Temizleme Yöntemleri

Oynamadığınız gereksiz unutulmuş oyunları silmeyi unutmuş olabilirsiniz veya silmeye üşenmiş olabilirsiniz. İlk olarak telefonunuzda ki oyunları iyi bir gözden geçirin eminiz ki oynamadığınız bir oyun çıkacak. Bu oyunlar cidden yüksek miktarda yer kaplıyor.

İndirme ve tarayıcı geçmişinizi silmeyi ihmal etmeyin. İnternet üzerinden oldukça fazla fotoğraf ve dosya indiriyoruz. Android bir cihazda bu indirmeleri “İndirilen” klasöründen kolayca işinize yaramayanları silebilirsiniz. iOS cihazlarda ise bu olay biraz daha zahmetli. Kullandığınız tarayıcıdan çerezleri ve geçmişi temizlemeyi unutmayın.

Galerinizi zamanla temizlemeyi unutmayın. Yüksek kalitede video ve fotoğraflar cihazınızda oldukça fazla yer kaplıyor. Galeride bulunan işinize yaramayan video fotoğrafları silerseniz oldukça fazla yer kazanabilirsiniz. Ayrıca silmek istemediğiniz fotoğrafları ayrı bir depolama cihazına aktarıp kendi telefonunuzda süper miktarlarda alan açabilirsiniz. iOS cihazlarda ise bu olayı iCoud sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle sizde iOS cihazınızda büyük alanlara sahip olabilirsiniz.

Harita uygulamalarındaki gereksiz önbellekleri silin. Harita üzerinden ülke ve şehirlere bakmayı seviyorsanız cihazınızdaki harita uygulamaları gezdiğiniz her ülkenin bilgilerini önbelleğinde tutuyor. Bu bilgiler oldukça yer kaplıyor. Bunları temizleyerek telefonunuzun hafızasını arttırabilirsiniz. Bunu yapmak için ana menüden çevrimdışı alan kısmına girin. Oradan kayıtlı olan çevrimdışı bölgeleri temizleyin. Bu çevrimdışı alanları kaydetmesini istemiyorsanız ayarlardan “çevrimdışı bölgeleri 30 gün sonra sil” seçeneğini aktif hale getirin. Bu şekilde tekrardan harita hafızasıyla uğraşmanıza gerek kalmadan otomatik olarak temizlenecektir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap