Teknolojik Parmak İzi Okuyucu, Kullanımı ve Fiyatları | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Teknolojik Parmak İzi Okuyucu, Kullanımı ve Fiyatları
Tanıtım Yazısı

Teknolojik Parmak İzi Okuyucu, Kullanımı ve Fiyatları

Son zamanda adını çok sık duyduğumuz ve kullanım ihtiyacına dönüşen “PDKS nedir ve ne gibi avantajlara sahiptir?” kavramlarına yazımızda yer vermekteyiz.

Biyometrik tanıma sistemlerinden biri olan parmak izi okuyucu, emniyetin sağlanmak istediği yerlerde kullanılır. Kullanıldığı yerde hem kalıcı hem de ekonomik çözümler sunmaya yardımcı olur. Geniş bir kullanım ağına sahip olan son sistem teknolojili parmak izi okuyucuları, güvenliğin sağlanmasına olanak yaratır.

Parmak İzi Okuyucu Sistem Neden Kullanılır?

Parmak izi okuyucularının kullanılma sebeplerinden biri, güvenliği sağlamasıdır. Giriş ve çıkış denetimlerinin daha emniyetli şekilde sürdürülmesi amaçlanır. İş ortamlarında yabancı kişilerin giriş yapması engellenmiş olunur. Aynı zamanda çalışanların da işe giriş ve çıkış saatleri tespit edilebilir. Kullanıldığı alanda sağlamış olduğu avantajlar sayesinde verimlilik ve düzende artmaya başlanmış olunur.

Parmak okuyucu içerisinde yer alan optik sistem, parmak içindeki çizgileri tespit ederek benzersiz bir kod oluşturmaya başlar. Çözünürlük seviyesi son derece yüksek olduğundan dolayı parmak hakkında daha ayrıntılı bir bilgiye ulaşılmasını sağlayacaktır. Sensör sistemi normal kameralara oranla daha fazla çözünürlüğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde daha basit şekilde yüksek kontrastlı görüntülerin yakalanmasına yardımcı olur.

Parmak İzi Okuma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Dünyada ihtiyaca dönüşen parmak izi okuma sistemleri, güvenlik gerektiren her yerde sorunsuzca kullanılabilir. Kimlik denetimi yapmak isteyen kişi ve kurumlar, bu sistemleri kullanabilmektedir.

Parmak izi okuyucuların çalışma prensibi oldukça basittir. Sistemde yer alan sensör özelliği sayesinde deri katmanlarının da ölçümleri alınmış olunur. Yapılan deri katman ölçümleri, sonrasında ise şahsın parmak izi belirlenerek algoritma oluşturulur. Cihaza okutma yapıldığında, parmak izinin sahte olup olmadığı anında tespit edilir. Parmak izi sensörü, parmağınızı tuttuktan sonra kolaylıkla kimlik denetimi yapmaya başlar.

Son teknoloji ile donatılmış parmak izi okuma sistemleri kullanım alanları çeşitlidir. Buna göre;

  • Personel giriş ve çıkışların yapıldığı yerler,
  • Polis ve Emniyet kurumları,
  • Turnike sistemler,
  • Kamu kurum ve kuruluşları,
  • Eğitim kurumları,
  • Yemekhane vb. özel alanlar

gibi güvenlik gerektiren yerlerde PDKS sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

PDKS Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Personel devam kontrol sistemi, farklı teknik özellikler barındırır. En sık tercih edilen yüksek teknolojiyle tasarlanan sistemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Sistemin amacı, parmak özelliklerinin taramasını yaparak benzeri olmayan bir kod geliştirilmesidir. Parmak taraması yapmak amacıyla çeşitli sistemler kullanılır. Onlardan biri de parmak izi sensörü özelliğine sahip olan uygulamalar olmaktadır.

Personel parmak izi okuyucu özelliği sayesinde kopyalanma ve değiştirilme mümkün olmaz. İstenen yüksek standartlarda güvenlik önlemleri alınmaya başlanmış olunur. Sistemde var olan programlamalar, personel giriş çıkış saatlerine kadar her şeyi sunmaktadır.

Parmak İzi Okuyucu Sistemlerin Fiyatları

Söz konusu sistemleri en kaliteli ve uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz firmalardan biri Sensormatic’tir. Birçok yerde kullanılan Sensormatic parmak izi okuma cihazı, çözünürlüğüne bağlı olarak farklı fiyatlara sahip olabilmektedir. PDKS fiyatları kullanacak olan şirketleri yakından ilgilendiren bir konudur. Ayrıca Sensormatic web sitesinde mobil parmak izi okuyucu sistemlerine de yer verilmiştir. Farklı performans özelliklerine sahip olan okuyucuları ihtiyacınıza göre sipariş edebilirsiniz. Parmak izi okuyucu fiyatları ile ilgili olarak ayrıntılı bilgileri Sensormatic web sitesinde bulabilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap