Steam İstatistikleri | Pc Webim
Ana Sayfa » Oyun » Steam İstatistikleri
Oyun

Steam İstatistikleri

Valve’nin öncülüğünde kurulan Dünya’nın ve Türkiye’nin lider oyun platformu Steam her geçen gün artan oyuncu sayısı, sürpriz indirimleri ve yenilikçi ara yüzüyle zirvede yer almaya devam ediyor. Steam zaman zaman yaptığı cazip kampanyalar sayesinde ülkemizde orijinal oyun kültürünün yayılmasına ve oyun severlerin sevdiklerini oyunları doyasıya oynamasına öncülük etmiştir. Steam istatistik verilerine baktığımız zaman bizi şaşırtacak, oyun sektörünün büyüklüğünü önümüze serecek veriler görüyoruz. Steam tarafından yayınlanan istatistiğe göre platform 125 Milyon oyuncuyu ağırlıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Steam istatistik verileri bize Türkiye’de oyunlara olan ilgiyle ilgili de fikirler veriyor ki Türkiye’nin en fazla Steam üyesi olan 11. Ülke olduğunu görüyoruz. Steam üzerinde her an 9.5 milyon oyuncunun aktif olarak oyun oynadığı istatistiğine bakınca ülkemizde de oyuna olan büyük ilgi konusunda fikir sahibi olabiliriz. Ayrıca Steam istatistik verileri bize Türkiye’de Multiplayer aksiyon oyunlarının ülkemizde oldukça fazlaca tercih edildiğini gösteriyor. CS/GO Bu oyunların başında geliyor.

Yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere, ülkemizde oyun sektörü aktif bir konumda ve oyun marketler aracılığıyla piyasaya arz edilen başarılı oyunlar büyük ilgi görmektedir. Oyun market üzerinden satın alınan oyunlara bakıldığı zaman Türkiye’nin pazarda önemli bir konumda olduğunu görebiliyoruz. Özellikle Steam gibi oyun market platformlarının yaptığı geri çevrilemeyecek kampanyalar insanları keyifli oyunlara daha çok yöneltmektedir.

Yukarıdaki veriler ışığında sektöre baktığımız zaman sadece oyun geliştiricileri değil, oyun sektörünün oluşturduğu bir çok alt dal sektörün tamamlayıcısı ve kazananları olmaktadır. Buna örnek verecek olursak oyun incelemeleri sektörü ideal bir örnek olacaktır. Oyunlara olan yoğun ilgi, yeni oyunlara olan merakı da artırmaktadır. Bu nedenle oyun incelemeleri çok ilgi görmektedir. Kendini oyunlarda uzman gören kişilerce yapılan incelemeler kullanıcılara oyunlar hakkında fikir vermekte, bu sayede oyuna olan ilgi şekillenmektedir. Oyun incelemeleri göründüğü gibi basit bir sektör olmamakla birlikte bu konuda kendini kanıtlamış uzman kişilere oyun şirketlerinden kendi oyunlarını incelemeleri konusunda bir çok talep gelmektedir. Oyun incelemeleri ile ilgili bir çok video kanalları aktif konumdadır ve kullanıcıları oyuna götüren en önemli yollardan biridir.

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap