SSD ve Sabit Diski Bir Arada Kullanma | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » SSD ve Sabit Diski Bir Arada Kullanma
Bilgisayar

SSD ve Sabit Diski Bir Arada Kullanma

SSD ile sabit disk arasında seçim yapmanız şart değil. Bilgisayarınızda ikisini de bir arada kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için kasanızda birden fazla sürücü yuvası olması gerekiyor. 

Eğer masaüstü bilgisayarınız var ve birden fazla sürücü yuvası mevcutsa 60 Gb kapasiteli bir SSD satın alın ve içerisine sistemi kurun. Sabit diskinize de normal dosyalarınızı koyarsınız ve bilgisayarınız hem hızlanır hemde paradan tasarruf etmiş olursunuz.

Bu işlem sayesinde işletim sistemi ve uygulamalar SSD ile gelen en yüksek hızdan faydalanır.

Tüm kişisel dosyalarınızı harici bir diske yedeklemeniz, klonlama işlemine başlamadan önce onları ana sabit diskinizden silmeniz gerekecek. (Aksi halde klonunuz SSD’ye sığmaz.) İşlem bittikten sonra sabit diski biçimlendirip yedeklediğiniz içeriği geri koyabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar sahipleri ise eski sabit diskleri için harici disk kutusu satın alıp onu harici diske dönüştürebilir. Masaüstü Pc sahipleri iki sürücüyü bir arada tutabilir ama Pc’ye hangi sürücüden önyükleme yapılacağını söylemeleri gerekiyor. Bu genelde BIOS içinde yer alan “boot order” menüsünden değiştirilebilir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap