Sosyal Medya Bağımlılığı | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Sosyal Medya Bağımlılığı
İnternet

Sosyal Medya Bağımlılığı

Gelişen teknolojinin bir eseri olan sosyal medya her geçen gün hayatımızda biraz daha yer etmektedir. Önceleri bilgisayarımızda, sonrasında küçülen bilgisayarlar olan telefon ve tabletlere gelen sosyal medya uygulamaları ve yenilikleri bizleri ona bağlı hale getirmiştir.

Aslında içinde bulunduğumuz şu zamana bakacak olursak sosyal medyadan ve onun getirilerinden uzak durmak neredeyse imkânsız. Ellerimizden düşmeyen telefonlarımızın atan kalbi haline gelen Facebook, Twitter, İnstagram başta olmak üzere birçok uygulamanın bulunduğu android marketlerden çıkmaz olduk. Sürekli takip edip, hiçbir şeyden geri kalmayalım istedik. Çevremizde bizim gibi olan yüzlerce belki de binlerce insan olduğundan içinde bulunduğumuz bu durumu yadırgama gereksiminde bile bulunmadık. Zamanla yakınlarımızı aramaz olduk, Whatsapp’tan yazmayı yeterli gördük. Ziyaret etmek, buluşmak yerine, görüntülü konuşmanın yapılabildiği uygulamaları indirdik. Peki ya ne oldu, sosyal medya bizleri birer asosyale çevirmedi mi?

Sosyal Medya Asosyalleştiriyor

Telefonu elinden düşürmeyen, bilgisayar başından kalmayan insanları incelediğimizde hepsinin genel bir sorunu fazla stres yapmalarıdır. Oysa sosyal medyada veya internette karşılarına çıkan şeylerin gerçek olmadığını, geçici olduğunu hepsi farkındadır. Peki ya nedir bizlerin bu sosyal medyayı bu kadar umursaması ve orada olup bitenler yüzünden normal yaşantılarını zindana çevirmesi? Maalesef bunu kendileri de bilmiyor ve sosyal medyada asosyalleşmeye devam edip, yakınlarında olup bitenlere kulak tıkıyorlar. Teknolojinin hayatımızın her karesine yerleşmesinden dolayı internetin bir getirisi olan sosyal medyadan kendimizi soyutlayıp, olan bitenden bihaber olmak elbette beklenemez. Ancak sosyal medyayı amacının dışında kullanıp, onda asosyalleşmek çok da olağan bir durum değildir.

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • Zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiren veya nerede olursa olsun telefonunu elinden bırakmayan insanlara baktığımızda ortak bir kilo problemiyle uğraştıklarını görürüz. Bunun sebebi sürekli hareketsiz kalmaları ve stres yüzünden yedikleri yemekten tat almamaları, doymamalarından kaynaklanır
  • Sosyal medyada paylaşılan bir iletinin veya bir fotoğrafın beğenilmesi kişilerde farkında olmadan bir EGO takıntısı oluşturur. Paylaşılanlar beğenilmediği takdirde çeşitli hileli yollara başvurulur.(takipçi havuzu, beğendirme hileleri vb.) Bu da onların kendi Egolarını tatmin etmek için başvurduğu bir yöntemdir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap