Skype Mavi Ekran Sorunu | Pc Webim
Ana Sayfa » Hata Çözümleri » Skype Mavi Ekran Sorunu
Hata Çözümleri

Skype Mavi Ekran Sorunu

Microsoft’un MSN messneger desteğinin sona erip Skype’ın satın alınarak birleştirilmesinden  sonra bendeki imajı ve kalitesini tamamen sıfırlayan aynı zamanda kullanımı ve işlevselliği açısından berbat olup, reklam çöplüğüne dönen Skype masaüstü aynı zamanda bu sıkıntıların birlikteliğinde, bireysel kullanıcıyı sıkıntıların çıkmazına sokan saçma yapısı ile de popüleritesini gittikçe arttırıyor.

Eğer Windows 8 Pro dan Windows 8.1 Pro‘ya yükseltme yapmış ve sisteminizi daha stabil hale getirmek için 5 GB ‘lık işletim sistemine kalkıp 7 GB gibi bir güncelleme almışsanız, Skype’ıkullanmanız yer yer sıkıntılara da mahal verebiliyor. Özellikle, skype 5.1 den sonra değişen tüm yapıya tezat bu durum, güncellemeler sonrası Skype giriş ekranının bomboş kalması gibi sıkıntılara sebep olabiliyor.

Yani siz Skype ‘ı başlatıyorsunzu ancak, giriş ekranının yer aldığı inputlar gelmiyor. Dolayısı ile bomboş mavilik içeren bir login screen beliriyor.

Şahsen Windows 8.1 Pro güncellemesi sonrası karşılaştığım bu sıkıntının çözümü için neredeyse 20 farklı web sayfasında yaşanan tartışmaları, Skype resmi forum sayfalarını, Skype destek hattını altüst edip pek de mantıklı çözümler bulamamın sıkıntısını üstte de Windows ve Skype ‘a giydirdiğim cümleler ile gayet iyi şekilde anlamış olmalısınız. Peki çözümü nasıl elde edeceksiniz ? Bu sıkıntı ile karşılaşan herkes için çözüm ve işlem ilerleyişini yazmak istedim.

Skype

1- Skype’ın güncel versiyonunu indirin

Skype resmi sitesinden (başka bir yerden indirmenizin manası yok) Skype son sürümünü indirmelisiniz. Bu arada Windows 8 kullanıcıları için Skype for Desktop sürümü yani masaüstü için Skype olanı indirip kullanmaları öncelikli tercihim. Varolan Windows 8 Skype uygulamasını da kaldırıp atabilirsiniz. Buradan sizin sisteminize uygun olan son sürümü indiriyorsunuz.

2- Windows için son güncellemeleri alın

Sisteminizin en yeni güncelleştirilmiş özelliklere sahip olması şart. Bu nedenle Windows updateasistanını çalıştırarak (Windows güncelleme asistanı) sisteminize en son Windows update (güncellemelerini) indirip kurmalısınız.

3- Giriş ekranını ve Internet Explorer ayarlarınızı sıfırlayın

  • Login Clean Up denilen bir dosya var, buradan indirip çalıştırmalısınız.
  • Aç komutunu (Open) seçtikten sonra, açılan paket yöneticisi içindeki, konfigürasyon dosyasına çift tıklayıp çalıştır demeliyiz.
  • Çalıştırdıktan sonra; yapılan işlemler ile Skype’ınızı yeniden başlatmalısınız.
  • Daha sonra, Skype yeniden başlatılıp kendine geldiğinde, artık giriş yapabileceğiniz inputlara birşeyler yazılabilir olduğunu göreceksiniz.

4- Alternatif %APPDATA% klasörü kayıtları düzenlemesi

Windows 8 Metro panele girip (Pencere tuşu) %APPDATA% yazıp aradığınızda Romaing Klasörü içerindeki Skype, Klasörünü tamamen silip veya adını değiştirip Skype ‘ı yeniden başlatın. Muhtemel bu alternatif ile de sıkıntıyı gidermiş olacaksınız.

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap