Silinmiş Dosyaları Kurtarmanın En İyi Yolu | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Silinmiş Dosyaları Kurtarmanın En İyi Yolu
Bilgisayar

Silinmiş Dosyaları Kurtarmanın En İyi Yolu

Dijital ortamda verilerin yedeğini almak hayati önem taşır. Eğer ki yedeklemediğiniz dosyaları kaybederseniz, bu durumda devreye veri kurtarma için özel araçlar girer. Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle kendini veri kurtarma aracı olarak lanse eden pek çok program acil durumlarda hiç bir işe yaramamaktadır.

Bu işin uzmanı: Recuva

Recuva gibi güvenli yazılımları kullanmak şansınızı artıracaktır. Ayrıca veri kurtarma programını kesinlikle veri kurtarmak istediğiniz yere kurmamalısınız. Kurtardığınız verileri de farklı bir bölüme ya da sabit diske kaydetmelisiniz. Kurtarma işlemi sırasında bilgisayarınızı yoracak başka işlemler yapmamalısınız. Güncelleme, yükleme ya da indirme gibi yeni işlemler silinmiş verilerin üzerine yapılacağı için, eski veriyi kullanmayı imkansız kılar. Veriyi dizüstü bilgisayarda kurtarıyorsanız işlem sırasında şarjın bitmemesi için bilgisayarınızı prize bağlayın. İşlem sırasında bilgisayarın kapanması sabit diskinizde düzeltilmeyecek hatalara sebep olabilir.

Recuva

Silinen ve kaybolan veriler kısmen kurtulsa da genellikle tümünü kurtarmak mümkün olmuyor. Bu yüzden en iyi seçenek önemli dosyaları ya da sistemin görüntüsünü harici bir sabit diske düzenli olarak yedeklemek, böylece sistem çökse bile verilerin tümü güvenle geri getirilebiliyor. Ayrıca Windows’unuzu ve kullandığınız programları güncel tutmakda çok önemli.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

1 yorum

  • Bir ara ya bu programı ya da benzer programı kurmuştum eski bilgisayara. Ama nedense farklı bölüme kurmayı akıl edemedim. 1 saat çalıştı, ardından bellek hatası vermişti. Yani dikkat edilecek husus yukarıda yazıldığı gibi farklı bir alana kurmak ve eğer bilgisayar laptop ise pilin sağlam olmasına dikkat etmek. Çünkü elektrik kesilirse o taranan dosyaların hasar görme ihtimali de var. Saygılar.