Scanning And Repairing Drive (C:) Sorunu Çözümü | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Scanning And Repairing Drive (C:) Sorunu Çözümü
Bilgisayar

Scanning And Repairing Drive (C:) Sorunu Çözümü

Scanning And Repairing Drive sorunu Windows 8,8.1 ve 10’da karşılaşılan bir sorun. Bilgisayarınızı ani kapattığınızda (fişini çekerek vs.) oluşabilecek bir arızadan ötürü karşılaşmış olduğunuz bir sorun olabilir. Çünkü bilgisayarınızı ani olarak kapattığınız zaman işlem yapmakta olan bir sabit diski aniden durdurmuş oluyorsunuz. 

Scanning And Repairing Drive sorunu ile karşılaşıyorsanız sabit diskinizin bozuluyor olma ihtimali yüksek. Ancak bende aynı sorunla karşılaştım ve benim sabit diskim oldukça sağlıklıydı.

Bilgisayarınız açılırken Scanning And Repairing Drive kısmını atlayın ve aşağıdaki işlemi uygulayın, böylece sabit diskinizin durumunu görmüş olursunuz.

Sabit Diskim Ne Durumda ?

Sabit diskinizin durumunu kontrol etmek için bilgisayarınıza HD Tune 5.50 isimli programı yükleyin. Program üzerinde Health kısmına gelin. Burada her yer yeşilse diskiniz oldukça sağlıklı. Ama sarı ibareler görürseniz diskiniz can çekişiyor ve son zamanlarını yaşıyor demektir.

Sabit Diskim Sağlıklı Ne Yapmalıyım ?

Eğer sabit diskinizde hiç bir problem yoksa bir daha bu hata ile karşı karşıya gelmemek için AutoChk‘i kapatmanız gerekiyor. Hemen AutoChk‘i nasıl kapatabileceğinizi anlatmaya geçelim.

AutoChk Nasıl Kapatılır ?

  • Öncelikle Windows Tuşu+ R kombinasyonunu uygulayarak veya başlat kısmına “Çalıştır” yazarak çıkan pencereye “regedit” yazın.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager kısmına gelin.
  • BootExecute‘ye çift tıklayın. Orada bulunan * işaretini silin.
  • Tamam butonuna tıklayın ve sistemi yeniden başlatın.

Tüm işlemler bu kadar, umarım yardımcı olabilmişimdir.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap

3 Yorumlar