Savaş Çıkarsa İnternet Ne Olacak ? | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » Savaş Çıkarsa İnternet Ne Olacak ?
İnternet

Savaş Çıkarsa İnternet Ne Olacak ?

Savaş, insanoğlunun yaratılışından beri devam eden dünya üzerinde üstünlüğü gösterme mücadelesidir. İnsanlar ne yazık ki savaşmak için silahlar üretiyor taktikler geliştiriyorlar. Bunlardan en önemlisi ise dünyanın en önde gelen iletişim sistemi olan internet ağı.

Herhangi bir savaş sırasında düşman ülke saldıracağı ülkenin iletişim ağı olan interneti keserek büyük bir kaos yaratabilir.

İnternet’e sahip tüm ülkeler okyanuslardan geçen fiber optik kablolar sayesinde birbirlerine bağlanıyorlar. Saniye’de milyarlarca verinin taşındığı bu kablolar büyük önem taşıyor.

internet

Soğuk savaş döneminden beri Amerika ve Rusya arasındaki küresel güç bugün çok farklı bir boyutta. Rusların okyanus üzerinde fiber optik kabloların bulunduğu kısımlarda incelemeler yapması Amerikalı yetkilileri bir hayli kuşkulandırmış durumda. Bu durum olası bir savaş anında internet’in tehlikede olacağının bir işareti olabilir.

Tüm dünyada internet’in kesildiğini düşünsenize, tam bir kaos olurdu değil mi ? Tüm e-ticaret siteleri, internetin devi olan google, sosyal medya siteleri hepsi saniyeler içerisinde milyonlarca para kaybederdi.

Peki Uydu Net Ne olacak ?

Uydu net

Fiber optik kablolar kesilirse uydu net var diye düşünebilirsiniz. Fakat uydu net hem maliyet bakımından hemde kalite, hız bakımından fiber optik kabloların sağladığı hizmeti sağlayamayacaktır. Durum böyle olunca internetin güvenliği çok önem kazanmış bir durum.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap