Playstation tamiri | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Playstation tamiri
Tanıtım Yazısı

Playstation tamiri

Oyun tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği PlayStation, kullanıcı sayısını her geçen gün artırıyor. Cihaza bağımlı kalmama ve oturarak, yatarak ya da ayakta olmak üzere her pozisyonda oynayabilme şansı sunması sayesinde milyonlarca kişinin tercihi olmayı başarıyor. Uzun yıllardır piyasada varlığını sürdüren bu video oyun konsolu belirli aralıklarla güncelleniyor ve geliştirilen yeni serileri ile satışa sunuluyor. Son olarak PlayStation 4 piyasada hüküm sürse de PlayStation 3 de hala yaygın olarak kullanılan bir seri olma özelliği taşıyor. Grup halinde de oynanabilen ve günlük bir aktiviteye dönüşebilen PlayStation, ne yazık ki zamanla bozulabiliyor. Gelişen farklı arızalar sonucu kullanıcıların belirli müdahalelerde bulunmaları, çözüm sağlayamadıkları konularda da PlayStation tamiri işlemine başvurmaları gerekiyor.

Yaygın Arıza Türleri ve Çözümleri

PlayStation kullanıcılarının karşılaştığı bazı problemlerde muhtemel çözüm yollarına başvurmaları faydalı olabiliyor. Bunlar genel olarak;

  • PlayStation serisine göre sarı ya da mavi ışığın yanıp sönmesi: Donanım ya da yazılım problemleri söz konusu olabiliyor. Televizyon yazılımını güncellemek, güç kaynağını ve kabloları kontrol etmek ve cihazı tekrar kurmak yeterli gelebiliyor.
  • Kırmızı ışığın yanıp sönmesi: Cihazın fazla ısınmasından kaynaklanabiliyor. Cihazın soğuması için bekletilmesi ve etrafındaki hava akımını önleyen faktörlerin kaldırılması sorunu çözebiliyor.
  • Ses veya görüntü kusurları: Yüksek ihtimalle HDMI kablosundan kaynaklanacağı için kabloyu kontrol etmek ve çözüm bulunamazsa kabloyu yenisi ile değiştirmek bu durumu ortadan kaldırabiliyor.
  • Ağ bağlantısı problemleri: Sunucuların aşırı yüklenmesi veya bağlantının kopmasından dolayı meydana geliyor. Biraz beklemek sorunu ortadan kaldırabileceği gibi ağa yeniden bağlanmak da etkili olabiliyor.
  • Oyun diskinin otomatik olarak çıkması veya hiç çıkmaması: Optik sürücü arızasını çağrıştırabiliyor. Konsolu dik yerleştirmek yeterli olabiliyor ancak bazı durumlarda da diski elle çıkarmak gerekebiliyor.

Diğer Olası Arızalar ve Nedenleri

Cihazın hiç açılmaması veya kendi kendine kapanması da yaşanabilecek sorunlar arasında yer alıyor. Cihazın aşırı ısınması ya da aşırı sesli bir şekilde çalışması gibi sorunlarla da karşılaşılabiliyor. Bunların yanı sıra kullanıcı hatalarından kaynaklanarak cihaza sıvı dökülebiliyor veya cihaz darbe alarak ciddi hasar görebiliyor. Kolda bulunan tuşların basmaması ile basılan tuşların komut verememesi ise ayrı bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Kablolarda meydana gelen deformasyonlar PlayStation arızalarından bir diğerini oluşturuyor. Tüm bu arıza türlerinin dışında da çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Sony’nin resmi web sitesinde yer alan çözüm önerileri her zaman işe yaramayabiliyor. Bu durumda dışarıdan hizmet almak gerekiyor. PlayStation 3 tamiri çok farklı konuları kapsıyor ve bazı arızalar kolayca tamir edilebilirken bazıları biraz daha zaman alabiliyor. PlayStation 4 tamiri için de destek alınabiliyor ancak 4 serisi 3 serisi ile kıyaslandığında daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu için nispeten az arıza ortaya çıkarıyor. PlayStation bakım ve onarımı cihazın kullanım ömrünü belirleyen bir faktör olduğu için büyük önem arz ediyor.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap