Oyunları Nvidia Harici Ekran Kartıyla Çalıştırma | Pc Webim
Ana Sayfa » BilgisayarOyun » Oyunları Nvidia Harici Ekran Kartıyla Çalıştırma
Bilgisayar Oyun

Oyunları Nvidia Harici Ekran Kartıyla Çalıştırma

İki tür ekran kartı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi işlemci ile entegre olarak çalışan “Dahili Ekran Kartı”, ikincisi ise kendi grafik işlemcisine sahip olan “Harici Ekran Kartı”dır. 

Dahili ekran kartlarında dahili bir bellek (RAM) olmadığı için bilgisayarınızın mevcut belleğinden tüketim yapar. Örneğin bilgisayarınız 16GB RAM’e sahip ise bunun 2-3 GB’ı dahili ekran kartı tarafından kullanılır.

Harici ekran kartları ise tamamen kendi başlarına çalışırlar. İçerisinde kendilerine ait soğutucuları, kendilerine ait bellekleri vs. bulunur. Tüm işlemleri işlemciden bağımsız olarak yürütürler. AMD,Nvidia gibi ekran kartları harici ekran kartlarına örnektir. Yüksek grafik gerektiren oyunlarda,uygulamalarda daha iyi performans sağlarlar.

Harici ekran kartları oyunlarda daha iyi performans gösterdiği için oyunları harici ekran kartıyla çalıştırmayı göstereceğim.

*İşlemleri anlatırken Nvidia ekran kartına göre anlatacağım.

  • Öncelikle masaüstüne sağ tıklayarak “NVIDIA Denetim Masasını Aç” seçeneğine tıklayın.
  • Sol kısımda bulunan “3D Ayarlarının Yönetilmesi” kısmına tıklayın.
  • “Genel Ayarlar” sekmesi altında bulunan “Tercih edilen grafik işlemci”yi “Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi” yaparsanız bilgisayarınız grafik tabanlı işlemleri yaparken harici ekran kartınız olan NVIDIA’yı kullanacaktır. Dilerseniz bu seçeneği “Otomatik Seç” olarak bırakıp “Program Ayarları” sekmesinden harici ekran kartınız ile başlatmak istediğiniz oyun veya uygulamayı seçebilirsiniz.

Oyununuzun veya uygulamanızın Nvidia ekran kartıyla çalışıp çalışmadığını görmek için “Nvidia Denetim Masasını” açın. Ardından sol üstte bulunan “Masaüstü” yazısına tıklayın. Buradan “Bildirim alanında GPU Etkinliği Sekmesi Görüntüle” seçeneğini aktif ederseniz bilgisayarınızın sağ alt kısmına bir simge gelir bu sayede hangi uygulama Nvidia ekran kartı ile çalışıyor görebilirsiniz.

Aşağıdan videolu anlatıma ulaşabilirsiniz.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap