Öğrenciler Dikkat: Facebook’ta Sahte Burslara Bulaşmayın! | Pc Webim
Ana Sayfa » Genel » Öğrenciler Dikkat: Facebook’ta Sahte Burslara Bulaşmayın!
Genel

Öğrenciler Dikkat: Facebook’ta Sahte Burslara Bulaşmayın!

Bir çok farklı yöntemler ile beraber dolandırıcılar her yerde aktif bir şekilde bulunmakta. Son olarak ise Facebook’ta sahte burs vaadiyle öğrencileri dolandırmaya başladılar.

Bir çok farklı yöntemler ile beraber dolandırıcılar her yerde aktif bir şekilde bulunmakta. Son olarak ise Facebook’ta sahte burs vaadiyle öğrencileri dolandırmaya başladılar.

Dolandırıcılık günümüzde oldukça fazla olup şuan için en fazla internet ortamında yer almakta. Daha önceden yaşlı insanları hedef alıp yaşlı kişileri dolandıran dolandırıcılar artık bu noktadan uzaklaşıp öğrencileri hedef aldılar. Öğrencileri kandırarak hesaptaki paraları kendi hesaplarına aktaran dolandırıcılar bir çok noktada dolandırmaya devam ediyorlar.

Eskişehir‘de yaşamakta olan bir üniversitesi öğrencisi olan Çağatay Gür, Facebook üzerinden kendi akrabasının ismi ve fotoğrafı ile açılan bir hesaptan arkadaşlık isteği alınca hemen kabul etti. Genç samimiyetine güvendiği dolandırıcıya inanarak kendisine burs vereceği yalanı ile hesap bilgilerini verdi. Daha sonra ise hesabında bulunan 450 TL paranın çekilmiş olduğunu görünce dolandırıldığını anladı.Çağatay Gür, kendisi gibi başka öğrencilerinde aynı durumu yaşamaması için yarıda bulundu ve şu sözleri söyledi:

Arkadaşlarla evde oturuyorduk. Sosyal paylaşım siteme girdim. Arkadaşlık isteği geldi. İsteği atan bir bankada çalışan akrabamdı. Sonra mesaj attı, ‘Nasılsın, napıyorsun’ diye. Ondan sonra ‘Yabancı bir firma öğrencilere bin 250 liraya kadar burs veriyor’ dedi. Hesap kartını falan istedi. Önlü arkalı kartların fotoğrafını istedi. Onları attım. Ben attıktan 5 dakika sonra konuştuğum kişinin gerçek hesabından bildiri paylaşıldı. ‘Benim hesabım çalındı’ diyerek. Ben de o zaman uyandım. Ardından bir oyundan istek geldi. Herhalde parayı oyuna harcamış. Ondan sonra polise gittim ve şikayetçi oldum. Hesaptan 450 lira kadar çekilmiş. O kadar eksiye inmiş. Daha fazla inememiş. Ben burs vaadi ile dolandırıldım. Diğer öğrenci arkadaşlar da ceplerindeki 3-5 kuruştan olmasınlar. Dikkatli olsunlar” dedi.

Yazar hakkında

Harun Akar

12 yıldır editörlük yapan, teknoloji delisi tüm dilleri bilen bir manyaq

Yorum Yap