Nasıl İş Bulunur ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Nasıl İş Bulunur ?
Tanıtım Yazısı

Nasıl İş Bulunur ?

Günümüzde iş değiştirmek ya da iş aramak bütün çalışanlar ve çalışmayan kişiler için oldukça sorunlu bir durumdur. Özgeçmiş örnekleri bu aşamada iş arayanlara çok fazla yardımcı olur. Çalışan kişiler için daha iyi imkânları olan farklı bir iş modeli gelirse bu durum olumlu yönde değerlendirilebilir. Fakat her iki noktada da temel amaç iş bulmak olmaktadır. Çalışma şartları iyi, imkânları iyi bir iş bulmak istiyorsanız aşağıda yer vereceğimiz önerilere dikkat ederek bu durumun hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Nasıl bir iş aradığınızı belirleyin: Daha iş arama aşamasındaysanız ya da mevcut durumda ki işinizi bırakıp farklı bir iş aramaya yöneldiyseniz öncelikle nasıl bir işte çalışmak istediğinizi, hangi alanda daha başarılı olacağınızı ve hangi işte çalışırken daha rahat olacağınızı belirleyin. Sizi tatmin edecek ve becerilerinizi en iyi sergileyebileceğiniz alanları belirleyerek iş başvurularını bu yönde yapmanız daha doğru olacaktır.
 2. Özgeçmişinizi güncelleyin: İş aramaya yönelmeden önce iş ararken size en çok yardımcı olacak şeyi yani CV’ nizi güncellemeyi ihmal etmeyin. Özgeçmiş sayesinde okuduğunuz okulu, hayatınızı, nerelerde çalıştığınızı, neler yapabileceğinizi karşı tarafa kolay bir şekilde aktarabilirsiniz. Fakat özgeçmişinizi hazırlarken ve güncellerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;
 3. Yazacağınız her kelimede dürüst olmanız gerekmektedir. Özgeçmişinize yalan ibare eklerseniz iş hayatınızın sonrasında beklenmedik sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. İş hayatınız da yaptığınız veya yapabileceğiniz aktif eylemleri belirtin.
 4. Özgeçmişinizde ki gramer hatalarına dikkat edin. Yapmış olduğunuz, gözden kaçırdığınız hatalar var ise hemen düzeltmelerini yapınız. Özgeçmişinizde yer alan küçük yazım hataları işverenin gözüne batabilir ve buna bağlı olarak işe alınmayabilirsiniz.
 5.  Özgeçmişinizin çıktısını almadan önce görselliğine dikkat ederek biçim temizliği yapın. Times New Roman, Basit, Arial gibi fontlar kullanarak kenar boşlukları bırakın.
 6. Çevrenize iş aradığınıza dair bilgi verin: Bazen aradığınız iş çok yakınınızda olabiliyor fakat siz bundan haberdar olamayabiliyorsunuz. Bunun için her görüştüğünüz kişiye ya da çevrenizdekilere iş aradığınız bilgisini vererek iş bulma sürecini hızlandırabilirsiniz.
 7. İş arama noktasında her platformu kullanın: İş ararken çevre faktörünün yanı sıra diğer iş arama platformlarını da değerlendirin. Günümüzde sosyal medya hesapları üzerinden işveren, işçi arayan birçok firma bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iş arama ile ilgili verilen ilanları gözden geçirebilirsiniz. Gazetelerde ya da bazı internet sitelerinde verilen ilanlara bakarak kendinize uygun açık pozisyonlardan birini tercih edebilirsiniz.
 8. Mülakata çağrıldığınızda size yöneltilebilecek belirleyici sorulara doğru ve pratik cevaplar vermeye dikkat edin. Mülakata girmeden önce evde çok iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekmektedir. Görüşmeye çağrıldığınız yeri araştırın, mülakat sırasında sorulabilecek sorulara çalışın ve öyle gidin.
 9. Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri, hızlı ve çabuk olarak çözebildiklerinizi, çalışma alanında neleri iyi yapabildiğinizi, neden seni işe almalılar ve senin diğer iş başvurusu yapan kişilerden farklı olan özelliklerinizi iyi bilin.

CV’ nin iş hayatında ki önemi ve CV şablonları

İş hayatının vazgeçilmez bir parçası olan CV’ ler özellikle iş arama aşamasında hem iş arayanlar hem de işçi arayanlar için büyük ölçüde kolaylık sağlayan bir dokümandır. Okul hayatını tamamladıktan sonra çalışma hayatı ile ilgili yapmış olduklarınızı ve yapacak olduklarınızı kapsayan bu kaynak sayesinde iş bulma işlemini daha da hızlandırabilirsiniz.

CV’ lerde yer verilen bilgiler genel olarak şu şekildedir:

 • Eğitim bilgileri,
 • Kişisel bilgiler ve bir adet fotoğraf,
 • Staj/ iş deneyimi
 • Alınan sertifikalar
 • Sahip olunan beceriler
 • İlgi alanları
 • Referanslar

Gazi üniversitesi kariyer planlama merkezi özgemiş hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler isimli oldukça etkileyici bir yazı yazmış. İncelemenizde yarar var.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz site tamamen cv hazırlamaya yönelik hizmet vermektedir. CV oluşturmaya vakit bulamıyorsanız ya da bir profesyonelden yardım alarak etkili bir CV’ niz olsun istiyorsanız site üzerinden iletişime geçerek işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Site üzerinde profesyonel olacak şekilde belirli CV şablonları bulunmaktadır. Bu CV şablonları sayesinde sahip olduğunuz tüm özellikler ve geçirmiş olduğunuz ya da yer alacağınız iş hayatına dair sergileyebileceğiniz beceriler ve aktif olmanız ile alakalı tüm bilgiler yer alacaktır. Alanında oldukça uzman olan ve daima başarılı sonuçların çıkmasına yönelik çalışmalar yürüten site çalışanları sayesinde iş bulma sürenizi daha da kısaltabilir ve işverenin CV’ nizden etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Sizin tercihleriniz doğrultusunda ya da başvuru yapacağınız iş alanına yönelik hazır CV şablonları kullanılarak kısa sürede doğru ve etkileyici bir CV hazırlanmaktadır. Profesyonel olarak tasarlanan CV şablonlarını kullanarak dilerseniz kendi CV’ nizi kendiniz hazırlayabilir dilerseniz de alanında profesyonel olan kişilere hazırlattırabilirsiniz. Cvmaker sitesi içerisinde bulunan şablonlar yardımıyla ister sizin tarafınızdan ister site çalışanları tarafından hazırlanan CV’ler her zaman iş başvurusu yaptığınız yerlerde, en kalabalık alanlarda dahi ön planda yer alacak. İş bulma işleminizin hızlanmasını istiyor ve hazırlanan CV’ nizin başvuru yaptığınız her alanda takdirle karşılanmasını istiyorsanız vakit kaybetmeden site üzerinde ki CV şablonlarını kullanarak işe başlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap