NAS Nedir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » NAS Nedir ?
Bilgisayar

NAS Nedir ?

NAS (Network Attached Storage) yani Ağa Bağlı Depolama Ünitesi anlamına gelmektedir. Kendi içerisinde RAM’i, İşlemcisi,soğutucusu bulunan bu cihazlar size bir depolama alanı sağlıyor.

Türkiye şartlarında internetteki bulut sunuculara dosya eklemek zor olacağından dolayı, NAS kendi modeminize bağlı olarak çalışan bir depolama alanı sağlıyor. Saniyede 25-50 megabayt indirme hızına sahip olan bu cihazlara filmlerinizi, resimlerinizi, müziklerinizi ekleyebilirsiniz. Daha sonra eklemiş olduğunuz dosyalarınıza aynı ağa bağlı olan tablet, televizyon, telefon ve bilgisayarlardan erişim sağlayabiliyorsunuz.

NAS

Özellikle şirketlerde muhasebe diski, işletme diski gibi kullanılan bu cihazları kendi evinizde kişisel depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Ayrıca NAS sistemlerini ayarlayarak dünyaya da paylaşabilirsiniz. Örneğin farklı bir ülkeye gittiniz ve evinizde bir dosyayı unuttunuz eğer nas ayarlarını yaptıysanız dosyanıza erişim sağlayabiliyorsunuz.

Aslında son zamanlarda bu şekilde bir depolama ünitesi herkesin evine bir şekilde giriyor. Özellikle modemlerde bulunan USB girişleri sayesinde USB belleğinizi de bir depolama alanı olarak kullanabiliyorsunuz.

 

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap