MP3 Nedir ? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » MP3 Nedir ?
Bilgisayar

MP3 Nedir ?

lk mp3 ile tanıştığınız günü hatırlıyor musunuz? Peki ya İlk hangi şarkının mp3’ünü dinlediğinizi hatırlıyor musunuz.

İlk zamanlarda mp3 dinlemek oldukça zordu ve bunun için Winamp geliştirilmişti. Eskiden internet hızı yavaş olduğundan mp3 indirmekte şimdiki gibi kolay değildi. Mp3 formatlı müzikler kullanıcılar tarafından dinlenmeye başladıkça yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak portatif cihazlar için geliştirilen mp3ler günümüzde en popüler müzik formatıdır.

Şimdi mp3’ün tarihine göz atmaya ne dersiniz.

MP3, müzik parçalarının digital ortamda sıkıştırılıp saklanmış şeklidir diyebiliriz. Sıkıştırılmış olmalarına bakmayınü ses kalitesi günümüzde bir hayli artırılmış şekilde mp3ler bulunuyor. Normalde bir mp3 boyutu 3 mb civarındadır. Ancak sıkıştırılmamış olsaydı 30 mb yer kaplıyacaktı.Şimdi anladınız mı Mp3’ün ne kadar kıymetli olduğunu.

Normal şartlarda 700 mblık bir Cd’ye 150 mp3 atabiliyorduk. Mp3 olmasaydı 10 şarkıyı anca sığdırabilirdik. Bunun en büyük örneğide Track şeklinde oluşturulmuş Müzik Cdlerini gösterebiliriz.

Günümüzde oldukça yayılan Mp3 formatı, radyo yayınlarında bile kullanılır hale geldi.

Harald Popp tarafından geliştirilen ve kullanıcılara büyük bir hediye bırakan Harald Popp, mp3’ün tarihinin 1970’e kadar indiğini söylüyor. Ancak çalışmaların 1980li yollarda başlandığınıda es geçmiyor. Bu dönemde Fraunhofer ISS ve Erlangen Üniversitesi’nin ortak çalışmasının amacıda bir kodek geliştirmekti.

Yıllar geçtikçe Mp3’ü benimseyen internet kullanıcıları, Mp3’ten kolay vazgeçmeyecek gibi gözüküyor.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap