Mobil Uygulama Sektöründeki Rekabet, Giderek Zorlaşıyor! | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Mobil Uygulama Sektöründeki Rekabet, Giderek Zorlaşıyor!
Tanıtım Yazısı

Mobil Uygulama Sektöründeki Rekabet, Giderek Zorlaşıyor!

Akıllı telefon kullanımının ciddi bir patlama yaşaması ve beraberinde gelişen mobil internet teknolojilerinin de gelişim göstermesi, en popüler sektörler arasına mobil uygulama tarafının yer almasına vesile oldu. Günümüzde olmazsa olmazlar arasında yer alan mobil uygulamalar, belirtildiği gibi yeni bir iş kolu haline de geldi. Ancak yapılan son araştırmalara göre hem iOS hem de Android platformu için geliştirilen uygulamalar, rekabet konusunca ciddi bir sıkıntı içerisine girmeye başladı. Keza her geçen gün bu rekabetin daha da zorlu bir hale geldiği belirtilen araştırmaların sonucuna göre, artan talep ve yoğun ilgi, geliştirici tarafında çok farklı yankılar uyandırıyor.

Mobil uygulama sektörü nasıl meydana geldi?

Konunun daha net anlaşılması ve sektörü daha net anlamak için ilk etapta, mobil uygulama sektörünün doğuşu ile başlamak gerekiyor. Mobil uygulamaları, ilk etapta akıllı telefon modellerinin yeteneklerini ve özelliklerini artırmak veya genişletmek adına hazırlanan ek yazılımlar şeklinde tanımlamak mümkündü. Daha sonrasında tablet ve akıllı saat modellerinin tüketiciler tarafından rağbet görmesi ile beraber, mobil uygulama sektörü sadece akıllı telefonlar ile sınırlı kalmayıp, isminden de anlaşılacağı üzere tüm bil teknolojik ürünlere sıçramış oldu.

Bu sektörü oluşturan en büyük firma ise, net olarak söylenebilir ki Apple oldu. İlk iPhone modelinden sonraki süreçte geliştirilen App Store isimli uygulama mağazası, deyim yerindeyse bu sektörü icat etmiş oldu. Elbette ki Apple App Store öncesinde de çeşitli çalışmalar olmuştu. Ancak tüm dünyaya yayılan bir ekosistem oluşturmak ve kurumsal firmalar için de iş potansiyeli oluşturan sistem, App Store ile birlikte mümkün hale geldi. Daha sonrasında ise Google’ın Android mobil işletim sistemini geliştirmeye başladı ve o tarafta da yine Google’ın desteklediği Google Play Store uygulama mağazası kendini gösterdi. Daha sonrasında ise her ne kadar günümüzde mazide kalan sistemler arasında yer etse de Microsoft, kendi mobil mağazası ile sektörde varlığını oluşturmaya çalışmıştı.

Kullanıcıların büyük bir beğenisi ile karşılanan App Store, başarılı bir girişim olma noktasına geldi ve böyle bir sektörün varlığını oluşturan firma unvanını eline almayı başarmış oldu.

Günümüzdeki en yoğun rekabet ve uygulama zenginliği, Google Play Store ve Apple App Store üzerinden devam ediyor. Bu taraftaki yoğun geliştirici yani mobil uygulama yazılımcılarının bulunduğu bölüm ise App store uygulama mağazası olmaktadır. Kimi durumlarda Android Play Store çalışmalarının ikinci planda tutulduğu durumlarla karşılaşıldığı örneklere rastlanmaktadır. Mobil işletim sistemi popülerliği ile paralel olarak gelişen bu durum, ne yazık ki böyle bir sonuca ulaşıyor.

Daha sonralarında ise bu uygulamaları, mobil oyunlar, dergi ve e-kitap tarafında da ilerlemeye başladı ve sektör, bambaşka yerlere taşınmış oldu.

Mobil uygulamalara ve oyunlara olan talep, rekor seviyelere çıktı!

Yaklaşık 9 yıl önce temelleri atılan bu sektör, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle bir iş planlama merkezi haline dönüşmeye başladı. O dönemlerde sayısı çok kısıtlı olan uygulamalar, günümüzde milyonlarca adete ulaşmış durumda. App Store tarafında ise kullanıcıların mobil oyun ve uygulama indirme sayıları, milyar adet indirme barajını geride bırakmayı başardı. İşte bu sonuçlar üzerinde detaylı bir düşünme süreci yaşanırsa, yeni uygulamaların veya mevcut uygulamaların kullanıcılara kendini gösterme imkanının ne kadar zorlaştığının farkına varmak mümkün olabilir. Son dönemlerde teknoloji platformlarında yayınlanan mobil uygulama haberleri üzerinde bir inceleme yapılırsa, yeni uygulamaların kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandığı görülebilir.

Zira hem App Store hem de Google Play Store üzerinde sayısı on milyonlara ulaşan alternatifler arasında iyi ve dikkat çekenleri bulmak, kullanıcılar için zorlu bir süreç haline geldi. Bundan dolayı kullanıcılar, mobil uygulama haberleri ile yakından ilgileniyor ve dikkatlerini çeken veya ihtiyaçları olan uygulamaları, bu yöntemlerle keşfediyor. Ek olarak mobil uygulama incelemeleri yapan web siteleri de kullanıcıların uygulama keşfetmesi ve indirme öncesinde nasıl bir uygulama ile karşılaşacakları konusunda fikir sahibi olma şansını tanıyor.

Bunlarla beraber her ne kadar mobil uygulama mağazalarındaki kullanıcı inlemeleri iyi bir yol gösterici olsa da App Store uygulama inceleme süreçlerinin manipüle edildiği ortaya çıkınca, kullanıcıların güvenleri sarsılmış oldu ve haberlere ve teknoloji sitelerinin incelemelerine olan güven artmış oldu.

Mobil uygulama geliştiricileri, rekabet etme konusunda büyük zorluk yaşamaya başladı!

Belirtildiği gibi sayısı on milyonlarca adet seviyesine ulaşan mobil uygulama ve mobil oyun sayıları, kullanıcıların tek tek kontrol edebileceği boyutları aşalı çok uzun bir zaman oldu. Her ne kadar App Store ve Play Store; popüler, en çok indirilenler ve en çok kazananlar gibi kullanıcıları yeni uygulamalara ve oyunlara yönlendirse de özellikle yeni girişimler için rekabet, çok zorlu bir süreç haline gelmeye başladı.

Kendilerini göstermek isteyen geliştiriciler, ilk etapta mağazalarda yer aldığında, milyonlarca uygulama arasında kendini gösterememeye başladı. Rakipleri arasında en iyi deneyimi vaat ediyor olsalar da kullanıcılara erişemeyen bu girişimler, rakiplerinin gerisinde kalamaya başladı.

Bu konudaki en önemli atılım, mobil uygulama optimizasyonu veya inceleme yazıları ve videoları tarafına kaymaya başladı. Kullanıcılara uygulamasını veya oyunlarını tanıtmak ve deneyimlerini sunmak isteyen geliştiriciler, teknoloji platformlarına yönelmeye başladı. Öte yandan uygulama mağazalarının birer arama motoru gibi çalışmalar sürdürmeye başlaması, o taraftaki optimizasyonlar için de bulunabilirliği artıracak çalışmalara önem kazandırmış oldu.

Tahmin edilebileceği gibi tüm bu adımlar, yeni girişimler ve geliştiriciler için, daha önce yaşanmayan zorlu adımları oluşturuyor. Kullanıcıların ilgili çok ciddi bir artış gösterse de bulunan beraber pazardaki kurumsal girişimler de artış gösterdi. Dolayısıyla rekabet adına sadece iyi bir uygulama veya oyun hazırlanmasından çok daha fazlasını yapmak gerekmeye başladı.

 

Ücretli uygulamalar, kitleye erişimi zorlaştırabiliyor!

Bilindiği gibi hem oyunlar hem de uygulamalar, ücretli veya ücretsiz olmak üzere iki farklı alana ayrılıyor. Ücretsiz yazılımlar üreten geliştiriciler, genellikle uygulama içi reklam tiplerini tercih ediyorlar. Lakin bu reklamlar da kullanıcıların deneyimini negatif etkiliyor ve belli bir kısım, ücret ödemeyi kabul ederek reklamsız bir uygulamayı veya oyunu, ücretini ödeyerek edinmek istiyor. BU noktada da ücreti uygulamaların sayısı artarken, rekabet daha da zorlu hale geliyor. Kullanıcılar uygulamaları veya oyunları satın almadan önce, ücretini vereceği yazılımın kendisine neler katacağını bilmek istiyor. Uygulamayı veya oyunu daha önce satın almış kullanıcıların yorum sistemlerinde etkisinin yanıltıcı olabilmesi, internet ortamındaki incelemeleri daha da önemli kılıyor.

 

Yeni oyun ve uygulama haberlerinin yanı sıra incelemeleri de takip eden kullanıcılar, bilhassa da ücretli uygulamaları keşfetmeden veya satın almadan önce, mutlak suretle internet üzerinden araştırmalar yapıyor. Yeni girişimleri de bu sistem, daha öncesinden çok daha fazla şekilde zorlamaya başladı. Dijital yayıncıların bu konudaki tutumu ve inceleme süreleri, geliştiricilerin beklediği gibi şekillenmeyebiliyor veya beklenenden çok daha fazla maliyet gerekiyor. Nitekim bu süreçte de sektördeki rekabetin giderek daha da zor bir hal almaya başladığı gerçeğine ulaşıyor.

 

Mobil sektördeki uygulama ve oyun rekabeti, giderek artmaya devam edecek!

Konuyu toparlamak ve özetlemek gerekirse hem App Store hem de Android Play Store üzerindeki uygulama ve oyun sayıları, çok büyük miktarlara ulaştı ve her geçen saat yenileri ile artmaya devam ediyor. Rekabeti tetikleyen en büyük etkinin de sektördeki yatırım rağbeti olduğu hesaba katıldığında, bilhassa da yeni girişimleri zora sokuyor.

Mobil sektörde yapılan analizlere göre oyun ve uygulama tarafındaki bu zorlu rekabet, ilerleyen yıllarda daha da ivme kazanarak sürmeye devam edecek. Bu konuda Apple ve Google gibi firmaların, bu sorunlara nasıl bir çözüm getireceği ile ilgili de spekülasyonlar sürüyor. Öyle görünüyor ki internet ortamındaki rekabet, iyiden iyiye mobil uygulama mağazalarında da kendini göstermeye başladı. Bu sektörün bir iş kolu haline gelmesi de yeni girişimleri ve rekabeti güçlendirmeye devam ediyor.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap