Mekanik Diskler Yerine SDD Tercih Edin | Pc Webim
Ana Sayfa » Tanıtım Yazısı » Mekanik Diskler Yerine SDD Tercih Edin
Tanıtım Yazısı

Mekanik Diskler Yerine SDD Tercih Edin

SDD günümüzde mekanik disklerin yerini almaya başlamış olan depolama aygıtlarıdır. Mekanik diskler dönen hareketli parçalardan oluştukları için hem ısı hem de hareketten dolayı dayanıklılık problemleri olabilmektedir. SDD lerde ise hareketli parça olmayışı hem ısı hem de dayanıklılık açısından avantaj sağlamaktadır.

Neden SDD Ye Geçiliyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bilgisayarlarımızın bütünsel parçalarıdır. Hard disklere göre daha hızlı çalışma sağlarlar. Hard disklere göre daha sağlam ve daha güvenilirdirler. Hareketli parçaları olmadığından daha sessiz ve dayanıklıdırlar. Elektronik parçaların zarar görmesine sebep olan baş düşmanları ısıdır. SDD (solid state disk) ler hareketli parçaları olmadığından ısı üretmez dayanıklılığın yanında ısı üretmedikleri için bilgisayarınız ısınmayı soğutmak için de fazla enerji harcamaz yani enerji tasarrufu da sağlarlar. İlk çıktıkları günlere göre fiyatları biraz daha düşmüştür. Bakıldığında 1 TG lık hard disk fiyatına 60 GB SDD alabilir görünseniz de performans ve hız değerleri karşılaştırıldığında daha az sunucu ile daha yüksek ve hızlı performans sağladığını düşünürsek aslında daha ekonomik parçalardır.

Hard Diskler Yerine SDD mi Kullanılacak?

SDD (solid state disk) ler performans verimliliği, veri depolama güvenliği, enerji tasarrufu, hız, dayanıklılık, karşılaştırıldığında uygun maliyete daha yüksek verimli olduğunu düşünürsek ilerleyen zamanlarda hard disklerin yerini alacak gibi görünüyorlar. İlk bakışta fiyat olarak dezavantajlı gibi göründükleri için tedirgin bir yaklaşım olsa da ileride bunun yerini güvene bırakacak gibi görünüyor. Gelişen teknoloji doğrultusunda daha az sunucu ile yüksek performans elde edilmesi elbette tercih edilen bir şey olduğu için zamanla bu kavram insanların aklına yatar hale gelip insanlar da teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya başlamıştır.

İnce Hesap internet sitesi üzerinde birçok elektronik ürün ve parça gibi sizlere SDD (solid state disk) marka ve model alternatifleri sunarak https://www.incehesap.com/ssd-harddisk-fiyatlari/ adresi üzerinden alışveriş imkânı sağlıyor. Garantili ürün ve parça garantileri ile bu ürünlere sahip olmanızı kolaylaştıran İnce Hesap giderek artan müşteri potansiyeli ile insanlar üzerinde olumlu ve güvenilir bir etki bırakmışa benziyor.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap