LiveLight Videoların Sıkıcı Kısımlarını Atıyor | Pc Webim
Ana Sayfa » İnternet » LiveLight Videoların Sıkıcı Kısımlarını Atıyor
İnternet

LiveLight Videoların Sıkıcı Kısımlarını Atıyor

Sıkıcı

Çekilirken eğlenceli gelen fakat izlerken bayan videolara artık dur demek istiyorsanız, LiveLight adlı program sizin yerinize sıkıcı kısımları atıyor. Hem zamandan hem depolama alanından tasarruf etmeyi sağlayan yazılımın ilham kaynağı ise küçük bir çocuk.
ABD’nin Pittsburgh kentindeki Carnegie Mellon Üniversitesi “Machine Learning” profesörü Eric Xing’in oğlunun videolarının paylaşılabilir parçalarını ayırmaya çalışırken aklına gelen fikir, teknoloji dünyasını pratik bir çözüme ulaştıracak algoritmayı oluşturmasını sağlamış. Oturup dakikalar belki saatler alacak video kısaltma işlemini kendiliğinden yapan yazılım, videonun daha durağan kısımlarını algılayarak atan ve daha hareketli kısımlarından tabiri caizse özet çıkaran LiveLight, 3-5 dakikalık bir videoyu 30 saniyelik bir kısa tanıtıma dönüştürebiliyor.

İkinci kez üzerinden geçmeden tek seferde özet çıkarabilen program, Google, National Science Foundation, Office of Naval Research ve Air Force Office of Scientific Research gibi önemli bilim merkezlerinden destek almayı başardı. 2011’de üzerinde çalışılmaya başlanan ve geçen sene son halini alan algoritmanın mobil uygulamaları geliştirme aşamasında. Umuyoruz ekip aradığı fon desteğini bulup fikri geliştirme şansını en kısa zamanda bulur. O zamana kadar iPad ile oynayan kedi videolarındaki boş sahnelere bakmaya devam.

Sıkıcı

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap