Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır? | Pc Webim
Ana Sayfa » Bilgisayar » Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır?
Bilgisayar

Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır?

Laptop Touchpad aslında dokunmatik fare anlamına gelir. Laptop veya diğer fareyle dizüstü bilgisayarlarda parmağı üzerinde gezdirmek suretiyle hareket ettirilen hassas bir yüzey olup, ekrandaki işaret çubuğunu yönlendirmeye yarar. Fakat laptoplar grafik veya resim çizme gibi bir amaçla kullanıldığında, bazı bilgisayar oyunlarında touchpad çok yetersiz kalmaktadır. Bunun için de laptop touchpad uygulamasını kapatma ihtiyacı doğmaktadır.

Peki Laptop Touchpad Nasıl Kapatılır?

Laptop touchpadi kapatmak için birkaç yöntem bulunmaktadır.

1- Laptop touchpadi kapatmak için laptop üzerindeki tuşlardan bazıları kullanılabilir. Öncelikle bu yolla kapatmaya çalışılmalıdır. Laptop üzerinde touchpad görseli bulunan Fn ve F tuşları touchpadi kapatmaya yarar. Bu tuşlara basarak touchpadin devre dışı kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. Eğer laptopta touchpad sürücüsü yüklü ise bu tuşları kullanmak touchpadi devre dışı bırakacaktır. İşe yaramıyorsa öncelikle laptopa touchpad sürücülerini yüklemek veya güncellemek gerekmektedir. Bunun için laptop satın alındığında kutusunun içinde çıkan CD’lerden biri bu işlem için var olup, bu CD’yi yüklemek gereklidir. Eğer böyle bir CD yoksa ya da CD’ler çalışmıyorsa, laptopun CD/DVD/Blu-Ray okuyucusu yoksa veya bu donanımlar mevcut değilse internet üzerinden de yükleme yapılabilir. Bunun için bilgisayar üreticisinin web sayfasında destek/technical support bölümüne gidilip sürücüler/indirmeler/drivers/downloads bölümünden laptopun modelini ve touchpad sürücülerini seçerek indimek mümkün olacaktır. Bu da olmuyorsa google arama motoru üzerinden laptop adı + toucpad driver diye aratarak yükleme yapılabilir.

2- Laptop touchpadi kapatmanın bir başka yolu da aygıt yöneticisi üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun için Denetim Masası/Aygıt Yöneticisi/ veya Bilgisayarım ya da bilgisayar simgesinin üzerine sağ tıklayarak Özellikler butonundan Aygıt Yöneticisi kısayoluna gidilebilir. Aygıt yöneticisine gelindiğinde bilgisayara harici farenin bağlı olması gerekmektedir. Zira buradaki işlemle touchpad devre dışı kalacaktır. Aygıt yöneticisi üzerinden ”Fare veya diğer işaret aygıtları” seçilerek açılan sekmede yer alan cihazların üzerine sağ tıklayarak ”Devre Dışı Bırak” butonuna tıklanmalıdır. Tekrar aktifleştirmek istendiğinde yine aynı yol izlenmelidir.

3- Son olarak başka bir yöntem vardır ki o da 3. parti yazılımları yüklemektir. Ama bu yöntem istenilen sonucu veremeyebilir.

Yazar hakkında

Emirhan BÜLBÜL

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem.

Yorum Yap